Erol Büyükburç

22 Mart 1936 yılında dünyaya gelen usta sanatçı Erol Büyükburç 22 Temmuz 1999 senesinde kızı Ajlan Büyükburç’u trafik kazasında yitirmiştir. Erol Büyükburç’ta 12 Mart 2015 senesinde İstanbul Etiler’deki evinde, 79 yaşında vefat etmiştir. Çıkış yaptığı dönemlerde Yerli Elvis lakabı ile tanınan ünlü sanatçı Adana’lıdır.

Lise döneminde bir müzik grubu kurmuş ve Florya Plajında müzik yapmıştır. İstanbul Belediyesi Devlet Konservatuvarında eğitim görmüş bir yandan şan dersleri almıştır. 1961 senesinde Little Lucy isimli bestesi ile ilk plak çalışmasını gerçekleştiren Büyükburç Balkan Festivali’nde en iyi şarkıcı ödülünün sahibi olmuştur.

Geçmişten günümüze müzik severlere toplam 20 fotoroman, 6 taş plak, 75 adet 45’lik, 5 long play bırakan Büyükburç ayrıca 1800 kadar bestenin sahibidir. Hayatı boyuncu 200 civarında ödül alan Erol Büyükburç 30’a yakın sinema filminde ise oyunculuk yapmıştır.

4 kez evlenmiştir. İlk evliliğini Ayla Tayman ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden Ajlan ve Jeyan isimlerinde iki kızı olmuştur.

İkinci eşi Emel Büyükburç’tan Evren isminde virtuoz piyanist ve öğretim görevlisi bir kızı olmuştur. Emel Büyükburç 2001 yılında karaciğer yetmezliği sonucu yaşamını yitirmiştir.

Üçüncü evliliğini Gönül Demirkol ile yapmış bu evliliğindende Özlem isminde bir kızı vardır.

Son ve 4. evliliğini ise Ute Esser ile gerçekleştirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz