Erkin Şahinöz

Erkin Şahinöz hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şişli Terakki Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite mezuniyetinin ardından burslu olarak Amerika’da University of Nebraska’da MBA yapmış, daha sonra ise yine aynı üniversite bünyesinde ekonomi üzerine yüksek eğitimini tamamlamıştır.

Erkin Şahinöz iş hayatı;

2000 ve 2002 yılları arasında Amerika’nın ulusal danışmanlık şirketi olan Business Development Center’da senior danışman olarak bankalardan reel sektöre bir çok sektördeki şirkete danışmanlık görevini üstlenmiştir. 2000 ve 2006 yıllara arasında Amerikan Merkez Bankası FED’de Ekonomik Araştırmalar Grubu Koordinatörü ve Ekonomist olarak alışmış, Chicago ve Cleveland FED bünyesinde çalışmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra, 2006 ve 2007 ‘de Arıkanlı Holding bünyesinde Yurtiçi Kargo ve MEF Okulları grup şirketleri arasında Strateji Planlama Koordinatörü ve Başekonomist olarak çalışmıştır. 2009 senesinde Avusturya’nın en büyük bankası olan Erste Bank’ın Türkiye Genel Müdürlüğü göreivine atandı. Türkiye operasyonlarını sıfırdan kurmuş, ülkemizde yatırımı olan yabancı ve yerli kurumsal yatırımcılara yatırım bankacılığı hizmeti vermiş, bir çok firmanın kurumsal finansman, halka arz süreçlerini yönetmiştir.

2012 ve 2014 arasında Tacirler Yatırım Menkul Değerler Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştur. Rotary Kulübü Başkanlığı ve Üniversite işletme kulübü başkanlığı ile birlikte bir çok sosyal kulüpte idari görevler üstlenmiştir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Kürek takımı kaptanlığı yapmıştır.


Amerika Nebraska’da ekonomi camiasında olağanüstü başarı örneği olan ve okul mezunlarına verilen 2007 ödülünün sahibi oldu. Üniversite tarihinde bu ödül ilk defa bir Türk’e layık görülmüştür. 2002 yılında ise yine Nebraska’nın en başarılı genç iş adamı ödülüne layık görülen isim olmuştur.

Bugüne kadar Dünya Gazetesi başta olmak üzere birçok ulusal dergi ve gazetede köşe yazarlığı yaptı. Diğer bir yandan televizyon dünyasında da sık sık programlara katılmaktadır. NTV, CNN Türk, TRT Haber, TGRT gibi kanallarda ekonomi ve piyasa yorumculuğu yapan Şahinöz 2018 yılının Eylül ayından bu yana ise Halk Tv ekranlarında Ekoparazit programını yapmaktadır.

Risk yönetimi, verimlilik, strateji geliştirme ve finans alanlarında danışmanlık hizmeti vermekte, bir kaç firmada ise bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevini icra etmektedir. Ayrıca bankalara ve reel sektör firmalarına çok çeşitli alanlarda eğitimler veriyor ve danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Blokzincir Kripto Paralar Bitcoin isimli bir kitabın altına Vedat Güven ile birlikte imzasını atmıştır. Az derecede Japonca, ayrıca Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz