Erivan Barut

Erivan Barut kazandığı şampiyonluklar ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Hakkında merak edilenler, boks kariyeri, biyografi ve kısaca hayatı.

Erivan Barut Kimdir?

Erivan Barut Milli Boksör, Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde eğitim görmüştür.

2016 senesinde karışmış olduğu bir kavga sonrasında antrenör Gürsel Tayam ile tanışmış ardından spora başlamıştır. Katıldığı turnuvalar da boks, kick boks ve muaythai branşlarında bir çok derece ve şampiyonluklar yaşamıştır.

Erivan Barut Nereli?

Erivan Barut aslen Tunceli Dersim’lidir.

Üniversiteler Arası Dünya Boks Şampiyonası’nda şampiyon olan Barut, ayrıca muaythai ve kick boksta katıldığı turnuvalarda Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları elde etmiştir. 12 – 24 Mart 2022 tarihinde Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası’nda rakiplerini yenerek altın madalyanın sahibi olan Barut, Avrupa şampiyonu olmuştur.

2023 yılında İzmirde yapılan Kick Boks Wako Pro Dünya Kemer Şampiyonası’nda 5 raund sonunda Portekizli rakibini yenen Barut, Dünya Şampiyonluğu yaşamıştır. Ardından Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu kendisini tebrik etmiştir.

TRT Kurdi ‘de katıldığı bir program da Zazaca kendisini ifade etmesi gündem olmuştur. Ardından Milli sporcu şu açıklamalar da bulunmuştur. “Düşülen durum bir halkın trajedisi sanıyorum. Ve bundan sonraki işlerim arasında dilimi öğrenmek de olacak kesin.” Ben Dersimli sporcu bir gencim. Erivan Dersim’i dünyada temsil ediyor diye üzerine düşeni yapmayacağı anlamına gelmez. Madem kötürüm olmaya yüz tutmuş bir yanımızı gözler önüne serdim, bu hepimizin, bir toplumun sorunu diye düşünüp düşündürmeye de sevk etmek istiyorum.”

Erivan Barut Kaç Yaşında?

Erivan Barut 22 yaşındadır.

Resmi instagram hesabı @erivanbarut__ resmi twitter hesabı ise @baruterivan ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz