Erdoğan Sıcak

0

Erdoğan Sıcak hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında öldü? kimdir? hangi dizi ve sinema filmlerinde rol almıştır? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1940 yılında İstanbul akırköy’de dünyaya gelmiştir. İlköğretim ve ortaokulu Bakırköy’de bitirdi. İstanbul Erkek Lisesine gittiği yıllarda, iddialı oyunlarla sahneye adım attı. Gazetecilik eğitimi sırasında tiyatro faaliyetleri hızlandı. 1959 yılında usta yönetmen Haldun Dormen ‘in tiyatro okulunda eğitim aldı.

1962/63 tiyatro sezonunda, Ankara Devlet tiyatrosu sanatçısı ve yönetmeni Saim Alpago’nun İstanbul’da kurduğu topluluğa sınavla alınarak profesyonel tiyatro yaşamını başlatmış oldu.

Yıllarca özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Televizyon yayınlarının başlamasıyla ,önce TRT, daha sonra özel kanallardaki dizilerde önemli roller üstlendi.

Bu arada, birçok reklam filminde ve birkaç uzun metrajlı filmde oynadı.İngiliz ,Alman,Fransız,Japon ortak yapımı filmlerde farklı karakterler çizdi.
1959 yılından bu güne kadar, muhtelif tiyatro topluluklarında oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak çalıştı. Birçok televizyon dizisinin senaryolarını yazdı ve kendi kaleminden çıkan birçok tiyatro eserini sahneledi.

Ödül almış mizah hikayeleri, şiirleri ve bestelenmiş şarkı sözleri de vardır.

Kurucuları arasında yer aldığı BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneği‘nde, kendi hazırladığı ve kitap olarak da basılmış olan ‘’YETİŞKİNLERE TİYATRO PRATİĞİ ’’ özel hobi programını uygulayarak , yetişkinlere tiyatro eğitimi vermekte ve yönetmenlik yapmaktadır.

Erdoğan Sıcak oynadığı dizi ve sinema filmleri;

Kaynanalar, Kuruntu Ailesi, Milyarder, Uzaylı Zekiye, Ah Şu Komşularımız, Vatandaş Ahmet Efendi, Yeniden Doğuş Zamanı, Bizim Mahalle, Hastane, Hoş Memo, Merhamet, Postacı Kapıyı Ara Sıra Çalar, Rabia, Üçüzler, İbrahim Bin Ethem Hz. Gurur, Mutlugiller, Şenlik Var, Böcek, Çılgın Bediş, Acı Günler, Deli Divane, Ruhsar, Yeni Bir Yıldız, Marziye, Ayrılsakta Beraberiz, Hicran, Dikkat Bebek Var, Cinlerle Periler, Tatlı Hayat, Ekmek Teknesi, Sırlar Dünyası, Zor Baba, Şarkılar Seni Söyler, Büyük Buluşma, Gizli Dünyalar, Kalp Gözü, Omuz Omuza, Yabancı Damat, Yusuf Yüzlü, AB’nin Yolları Taştan, Çat Kapı, Beşinci, Boyut, Arka Sokaklar, Hatırla Sevgili, Kabuslar Evi Tanıdık Yabancı, Kız Babası, Genco, Hakkını Helal Et, Hepsi 1, Kurtlar Vadisi Pusu, Peri Tozu, Adanalı, Cennetin Çocukları, Memur Muzaffer, Türk Usulü, Aşk Üçgeni, Hırçın Kız Kadife, Karadağlar, Pis Yedili, İnsan Aldandı, Paramparça, Şevkat Yerimdar, Huzur Sokağı, Ah Neriman, Canım Benim, Yeşil Deniz, Münafık ve 2017 yılında Blu Tv ekranlarında yayınlanan korku, gerilim türü Sahipli gibi bir çok dizi sinema projesinde rol almıştır.

Usta oyuncunun uzun senelerdir KOAH Hastası olduğu, bu nedenle de İstanbul Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmış, ancak 79 yaşında iken 12 Şubat 2019 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz