Erdoğan Atalay

1966 doğumlu ünlü oyuncu Erdoğan Atalay Almanya Hannover’da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar Avrupa’nın bir çok ülkesinde ayrıca, Türkiye’de Kanal D ve Almanya’da RTL kanallarında yayınlanan Kobra Takibi isimli dizide Semih Gürkan karakterini canlandırmıştır.

Annesi Alman, babası ise Türk’tür. Baba tarafından aslen İzmir Foça’lıdır. Babası Türk dizi, sinema oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Teoman Atalay’dır. Burcu Başak’tır.

Henüz 18 yaşında iken ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir. Hannover Devlet Tiyatrosu’nda Aladin und die Wunderlampe oyununda lambanın cinini canlandırmıştır. Hamburg Müzik ve Sanat Yüksekokulu’nda eğitim almış yine bu dönemde Einsatz für Lobeck, Doppelter Einsatz, Die Wache gibi dizilerde misafir oyuncu rol almıştır.

Özellikle RTL ekranlarında yayınlanan Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei dizisinde otoban polisi komiser Semir Gerkhan rolü ile ekran severler tarafından tanınmıştır. 20 yıldan daha uzun süredir yayın hayatını sürdüren Kobra Takibi dizini milyonlarca kişi izlemiştir. 20 sezon dizide sürekli olarak rol alan tek oyuncu Erdoğan Atalay’dır. Bu rol sayesinde polislik ile ilgili bir çok şeyi öğrenmiş, otoyol devriyelerine ve tutuklamalara katılmış ayrıca silah kullanmayı öğrenmiştir.

Dizi oyunculuğu dışında radyo tiyatrolarında seslendirme’de yaptı, ve bir çok yabancı düşmanlığı karşıtı organizasyonlarda yer alıp, UNICEF yararına bir çok katkıda bulunmuştur..

2004 yılında Alman asıllı tiyatro oyuncusu Annmarie Pollmann ile evlenmiş ancak 2009 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden bir kızı vardır. 2017 yılında ise menajeri ve sevgilisi oyuncu Katja Ohneck ile evlenmiş bu evliliğindende Maris Atalay isminde bir oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz