Erdem Gül

Erdem Gül son dönemde CHP İstanbul Adalar Belediye Başkanlığı için aday olacağı yönünde haberler ile gündeme gelmektedir. Peki kimdir? nereli? kaç yaşında? hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1967 yılında dünyaya gelen Erdem Gül aslen Giresun doğumludur. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. Gazeteci kimliği ile tanınan Erdem Gül kariyeri boyunca uzun süre başbakanlık ve parlamento muhabirliği yapmış, 2010 senesinden itibaren ise Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilciliği görevini üstlenmiştir.

Özellikle 26 Kasım 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmış olan Suriye’ye gönderilen MİT tırları başlıklı haber nedeni ile dönemin genel yayın yönetmeni Can Dündar ile birlikte tutuklandığı haberleri ile gündem gelmiştir. Olayın ardından tam 92 gün hapis yatmış ve Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali kararı ile serbest kalmıştır. Serbest kalmış ancak yargılanmaya tutuksuz olarak devam etmiştir.

Erdem Gül gazetecilik hayatı süresince bir çok ödülün sahibi olmuştur. Aldığı bazı ödüller ise;
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri Özel Ödülü.
Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü.
İsveç Basın Kulübü Fikir Özgürlüğü Ödülü.
Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) Basın Özgürlüğü ve Medyanın Geleceği Ödülü ve Dünya Yazarlar Birliği (PEN) Almanya Hermann Kesten Ödülü.

Aslı Gül ile evlidir ve bu evliliğinden iki oğlu vardır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz