Erdem Ergüney

0

Erdem Ergüney hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? boyu, kilosu kaç? hangi dizilerde rol aldı? gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografisi.

1970 yılının Ekim ayında Denizli’de dünyaya gelen Erdem Ergüney Terazi burcudur. Aslen Artvin Arhavi’lidir.

1996 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından İngiltere’ye giderek dil ve tiyatro eğitimi almıştır. Stanislavski metodu üzerine temellendirilen okul eğitimi boyunca çeşitli tür ve metotlardaki oyunlarda rol almış, ayrıca Yıldız Kenter, Günör Dilmen ve Haldun Dormen gisi usta isimlerden ders almıştır.

İngiltere’den döndükten sora çeşitli okullarda tiyatro öğretmenliği yapmıştır. 1998 yılında Dormen Tiyatrosunda oyunculuk yapmaya başladı. 1996 senesinde İngiltere’de West Yorkshire Playhouse – Vainty Fair adlı oyunu oynadı. 2006 ve 2012 yılları arasında Pana Film’de Cast Direktörlüğü ve bir çok oyuncuya Oyuncu Koçluğu yapmıştır.

1999’dan itibaren televizyon dizilerinde rol almaya başlamıştır. Günümüzde oyuncu kimliğinin yanı sıra oyuncu menajeri olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Gülşen Abi, Tatlı Kaçıklar, Yılan Hikayesi, Karanlıkta Koşanlar, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Terör, Beyaz Karanfil ve Payitaht Abdülhamid isimli dizilerde rol almıştır. Oynadığı sinema filmleri ise, O Şimdi Asker, Kurtlar Vadisi Terör, Misafir ve Sorgu. Ayrıca 2012 yılında Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları sinema filminde seslendirme yapmıştır.

Günümüzde Payitaht Abdülhamid adlı dizide İzzet Holo Paşa adlı karakteri canlandırmaktadır. Bilge Arslan ile evli olan usta oyuncunun bir oğlu vardır. Maalesef boy ve kilo bilgilerine ulaşılamamıştır.

Erdem Ergüney yer aldığı tiyatro oyunları;

1998 Yukarda Birimi Var / Dormen Tiyatrosu
1996 West Yorkshire Playhouse – Vainty Fair / İngiltere

Cast Direktörlüğü Projeler

2011 Misafir / Sinema Filmi
2010 Kurtlar Vadisi Filistin / Sinema Filmi
2009 Kurtlar Vadisi Gladio / Sinema Filmi
2008 Kurtlar Vadisi Muro / Sinema Filmi
2008 Eşref Saati / Dizi
2007 Fesupanallah / Dizi
2007 Ayrılık / Dizi
2005 Kurtlar Vadisi Irak / Sinema Filmi
2003 – 2012 Kurtlar Vadisi Pusu / Dizi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz