Erdal Yıldız

Erdal Yıldız TRT 1 ekranlarında yayınlanan Halka dizisinde Terzi karakterini canlandırmaktadır. Hakkında ise ekran severler genellikle aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? daha önce hangi projelerde yer aldı gibi bilgileri merak etmektedir.

Erdal Yıldız ailesi, özgeçmişi ve kısaca hayatı;

1966 yılında aslen Tunceli’de dünyaya gelmiştir. Baba tarafından, Tunceli’nin Ovacık İlçesine bağlı Eskigedik günümüzde ise Birman Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Köylerinin ana dili Zazaca’dır, köylerinde o yıllarda sadece üç ev olduğunu belirtmiştir. 1972 senesinde ailesi ile birlikte Almanya’ya göç etmiş ve Tübingen’de bir köye yerleşmişlerdir. Babası orada gardiyan olarak çalışmıştır. 6 yaşına kadar Zazaca konuşmuş, Almanya’da bir Türk okulunda Türkçe konuşmayı öğrenmiştir.

Gençlik yıllarında punkçı olan saçlarını kırmızıya boyayan, zımbalı ceketler giyen bir gençti. Daha sonra oyuncu olmaya karar vermiş, ailesine açıklamış ailesi de nereden çıktı bu deyince 19 yaşında iken evden ayrılmıştır. New York’un en meşhur oyunculuk okuluna mektup yazmış, sınava girmiş okula kabul edilmiştir. Ancak parası olmadığı için gittiği Amerika’da bulaşık yıkamış, barlarda çalışmıştır. Gece iş, gündüz ise okul derken 4.5 sene sonra mezun olmuş ve tekrar Almanya’ya dönmüştür.

Eğitimi;

Başarılı oyuncu Amerika New York’ta The Lee Strasberg Theatre & Film Institute’de tiyatro oyunculuk eğitimi almıştır. Daha sonra 1996 senesinde Almanya’da oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Almanya da hapishanelerde bulunan gençlere 4 sene boyunca tiyatro eğitimi vermiştir.

Erdal Yıldız oynadığı sinema filmleri, diziler, oyunculuk kariyeri;

Rol aldığı sinema filmleri, Lola + Bilidikid, Nisan Çocukları, Nisan Çocukları / Aprilkinder, Die Letzte Patrone, Barfuss, Galatasaray – Depor, Berlin Calling, SOKO Leipzig İstanbul Connection, Method, Zenne, Sams im Glück, 300 Worte Deutsch, Kkowaah 2, Halbe Brüder, Kuzu, Nick Off Duty ve Otoban.

Türkiye’de ilk dizi oyunculuk deneyimini 2012 yılında Uçurum adlı dizide Yaman karakteri ile gerçekleştirmiştir. Tüm ekran severlerden bu dizi ile tam not almıştır. Türkiye’ye Uçurum dizisinde canlandırdığı Yaman karakteri ile fenomen olmuştur. Uçurum dizisi için geldiği Türkiye’de hiç arkadaşının olmadığını ama hiç te yabancılık çekmediğini belirtmiştir. Oyunculuk dışında yağlı boya resimi de yapmaktadır. Günümüzde ise TRT 1 ekranlarında yayınlanan Halka adlı dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuş ve dizide Terzi karakterini canlandırmaktadır.

Spor ile iç içedir, boyu 1.78 cm’dir. Resimlerden de anlaşılacağı üzere yaşına rağmen çok iyi bir vücuda ve fiziğe sahiptir. Çoğunlukla yurt dışı projelerde rol alan usta oyuncu bir çok ödülünde sahibi olmuştur. Bir birlikteliği vardır, ancak evli olup olmadığı bilgisine net olarak ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz