Engin Ardıç

0

Engin Ardıç kimdir? hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Nereli? eğitim hayatı, gazetecilik ve yazarlık hayatı.

Babasının ismi Mustafa Şevki Ardıç, annesinin ise Vesile Hanım’dır. Anne ve babası memur olarak çalışmış, Engin Ardıç 1952 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir.

Aslen, memur olan anne ve babasının görevli bulundukları Trabzon’da doğdu. Annesinin adı Vesile ve babasının adı Mustafa Şevki Ardıç’tır. Büyükbabası Saip Efendi, Kurtuluş Savaşı yıllarında kurulmuş olan sosyalist bir parti, Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası üyesi, Dedesi Cemil Efendi ise aynı seneler arasında İstanbul Kasımpaşa’da, Anadolu’ya silah ve cephane kaçırılması gibi önemleri işlerin takipçisi ve yürütmecisi olarak görev yapmıştır.

Galatasaray Lisesi’nden 1970 senesinde mezun olan Engin Ardıç, Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nü ise 1976 senesinde bitirerek başarı ile mezun olmuştur.

Engin Ardıç mesleki hayatı;

1970 yılında Tiyatro 70 adlı dergi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Geçmişten günümüze bir çok gazete bünyesinde yazmış, BBC Türkçe yayınlar servisi spikerliği, reklam yazarlığı, Cumhuriyet ve Politika gazetelerinde tiyatro ve edebiyat eleştirmenliği, Nokta dergisi’nde ise yayın danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Star, Dünya, Akşam ve Sabah gazetelerinde yazmış, eski dönemde ismi İnter Star olan, Star Tv ekranlarında ana haber bülteni sonrasında günün yorumunu yapmıştır. Pleymen, Tempo ve Elele dergileri için yazılar da yazmış, günümüzde ise 24 Şubat 2008 tarihinden bu yana Sabah Gazetesi bünyesinde çalışma hayatını sürdürmektedir.

Bugüne kadar, Şengül Hamamı, Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden –: (izlenimler), Turkobarok:değinmeler, Daktilo Konçertoları, Teğel teğel Hüsün, Burjuvazi şeyediyor haa, İslam Teksas’ta! ve daha neler ile Hüzünlü Keyifler gibi eserlerin altına imzasını atmıştır.

1990 yılında Sedef Hanım ile evlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz