Emre Yücelen

Emre Yücelen Sosyal medya dünyasında özellikle Youtube video kanalında yaptığı ses analizleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. En son Sen Türkülerini Söyle programı jürisi olarak yer almıştır. Hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Emre Yücelen Kimdir?

Emre Yücelen müzisyen, aranjör, besteci, şarkıcı ve Vokal Koç. 2023 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan Sen Türkülerini Söyle programının jürileri arasında yer almıştır. Programı Turgay Başyayla sunmuş, diğer jüri üyeleri ise Öykü Gürman, İsmail Altunsaray, Aysun Gültekin ve Cengiz Özkan olmuştur.

Emre Yücelen Nereli?

Emre Yücelen aslen Sakarya doğumludur. Sakarya Adapazarı’nda dünyaya gelen Yücelen, günümüz itibariyle başarılı müzik kariyerini çalışmalarını sürdürmektedir.

Emre Yücelen Kaç Yaşında?

Emre Yücelen 46 yaşındadır. Doğum tarihi 26 Temmuz 1976, burcu ise aslan’dır.
emre yucelen2 1 jpg
Kısaca Hayatı:

Ortaokul döneminde babası tarafından kendisine hediye olarak verilen klasik gitar sayesinde müzik ile tanışmıştır. Lise döneminde ise ETWOX isimli müzik grubunu kurmuş, ilk bestelerini ise o yıllarda yapmıştır.

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Opera – Şan bölümünü kazanan Yücelen aynı dönemde Kocaeli Üniversitesi’nde 2 yıl Jeoloji Mühendisliği eğitimi görmüştür. Ayrıca o dönemde bir süre okul şenliklerinde Rock ve Solo grupları ile sahne almıştır. 1996 ve 2004 İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Başarılı isim bağlama, ud, ney, gitar ve piyano çalmaktadır.

Prof.Dr. Alâeddin Yavaşça, Prof Dr. Can Etili, Yücel Paşmakçı, Prof. Dr. Selahattin İçli, Süleyman Şenel ve Erol Uras gibi usta isimler ile çalışmıştır.

2004 senesinden itibaren, Sobee isimli oyun yapım firması ile çalışmış, İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, Süper Can gibi Online oynanan ilk Türk Oyunlarının müziklerini ve ses efekt tasarımlarını üstlenmiştir. Aynı zamanda Galatasaray resmi albümü’nde yer alan remixler kendisine ait olup, günümüze kadar bir çok sanatçı dostlarına verdiği besteleri mevcuttur.
emre yucelen4 1 jpg
Emre Yücelen www.muzikdersi.com ve www.sandersi.com siteleri ile internet üzerinden eğitim vermiş, bir çok genç müzisyen ile bilgi paylaşımında bulunmuştur. muzikdersi.com sitesi 2006 yılında Altın Örümcek Web Siteleri Yarışmasında Türkiye’nin en iyi 2. Eğitim Web sitesi seçilmiştir.

2007’de İstanbul Camileri Ve Müezzinleri isimli arşiv bir cd projesine imza atmış, İstanbul’daki 17 camide farklı müezzinler ile, farklı makamlarda, orjinal cami akustiğinde ezan kayıtları ve Müezzinlerle Röportajlar yapmıştır. Projesini de ‘İstanbul Camileri ve Müezzinleri’ ismi ile Cd olarak yayımlamıştır.

2010 senesinde, Kelebek isimli ilk solo albüm çalışmalarını müzik severler ile buluşturmuştur. 2011’de İstanbul Ses Haritası oluşturmak için çalışmalara başlamıştır. Emre Yücelen o yıldan bu güne İstanbul ve Türkiye’nin pek çok farklı yerinde Profesyonel Ses ve Video kayıtlarını toplamıştır.

2012’de Doğa Sesleri projesini oluşturmuş, 2014 yılından itibaren Ses mühendisi Eren Çılgın ile birlikte geliştirmeye başlamıştır. Günümüzde sosyal medya hesapları üzerinden Ses Analizi yapmaya devam ediyor.

Evli mi? sorusunun cevabı bekar’dır.

2013 senesinde Müzik Yapım Firması ‘Yücelen Müzik’i kurmuştur. 2015 yılında https://www.youtube.com/c/SandersiEmre (Şan Dersi) kanalını açmıştır. Kanal bünyesinde Ses Analizleri, Müzikal Geziler ve Stüdyo Sohbetleri gibi birçok müzik projesi yapmaktadır.
emre yucelen1 1 jpg

Albüm ve Single Çalışmaları:

2010 – Kelebek (İlk albümü)
2012 – Mutluluk Köyü (Single)
2014 – Şeker Pembesi (Single)
2015 – İstanbul Gibidir Aşk (Albüm)
2015 – Remix Albüm
2016 – Masallar (Albüm)
2017 – Benim Gökyüzüm Var (Single)
2018 – Sahte (Single)
2019 – Zehirli Uykular (Albüm)

Kaynak; https://emreyucelen.com
emre yucelen3 jpg


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz