Emre Yücelen

0

Emre Yücelen Sosyal medya dünyasında özellikle Youtube video kanalında yaptığı ses analizleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Hakkında ise genellikle kimdir? aslen nereli? boyu, kaç yaşında? eğitimi, müzik kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1976 yılının Temmuz ayında dünyaya gelen Emre Yücelen aslen Sakarya’nın Adapazarı İlçesi’nde doğmuş, burcu aslan’dır. Ortaokul döneminde babası tarafından kendisine hediye olarak verilen klasik gitar sayesinde müzik ile tanışmıştır. Lise döneminde ise ETWOX isimli müzik grubu’nu kurmuş, ilk bestelerini ise o yıllarda yapmıştır.

Emre Yücelen eğitim hayatı;

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Opera – Şan bölümünü kazanan Yücelen aynı dönem’de Kocaeli üniversitesi’nde 2 yıl Jeoloji Mühendisliği eğitimi görmüştür. Ayrıca o dönemde bir süre okul şenliklerinde Rock ve Solo grupları ile sahne almıştır. 1996 ve 2004 İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Başarılı isim bağlama, ud, ney, gitar ve piyano çalmaktadır.

Prof.Dr. Alâeddin Yavaşça, Prof Dr. Can Etili, Yücel Paşmakçı, Prof. Dr. Selahattin İçli, Süleyman Şenel ve Erol Uras gibi usta isimler ile çalışmıştır.

2004 senesinden itibaren, Sobee isimli oyun yapım firması ile çalışmış, İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, Süper Can gibi Online oynanan ilk Türk Oyunlarının müziklerini ve ses efekt tasarımlarını üstlenmiştir. Aynı zamanda Galatasaray resmi albümü’nde yer alan remixler kendisine ait olup, günümüze kadar bir çok sanatçı dostlarına verdiği besteleri mevcuttur.

Emre Yücelen www.muzikdersi.com ve www.sandersi.com siteleri ile internet üzerinden eğitim vermiş, bir çok genç müzisyen ile bilgi paylaşımında bulunmuştur. muzikdersi.com sitesi 2006 yılında Altın Örümcek Web Siteleri Yarışmasında Türkiye’nin en iyi 2. Eğitim Web sitesi seçilmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Feryal Öney

2007’de İstanbul Camileri Ve Müezzinleri isimli arşiv bir cd projesine imza atmış, İstanbuldaki 17 camide farklı müezzinler ile, farklı makamlarda, orjinal cami akustiğinde ezan kayıtları ve Müezzinlerle Röportajlar yapmıştır. Projesini de ‘İstanbul Camileri ve Müezzinleri’ ismi ile Cd olarak yayımlamıştır.

2010 senesinde, Kelebek isimli ilk solo albüm çalışmalarını müzik severler ile buluşturmuştur. 2011’de İstanbul Ses Haritası oluşturmak için çalışmalara başlamıştır. Emre Yücelen o yıldan bu güne İstanbul ve Türkiye’nin pek çok farklı yerinde Profesyonel Ses ve Video kayıtlarını toplamıştır.

2012’de Doğa Sesleri projesini oluşturmuş, 2014 yılından itibaren Ses mühendisi Eren Çılgın ile birlikte geliştirmeye başlamıştır.

2013 senesinde Müzik Yapım Firması ‘Yücelen Müzik’i kurmuştur. 2015 yılında https://www.youtube.com/c/SandersiEmre (Şan Dersi) kanalını açmıştır. Kanal bünyesined Ses Analizleri, Müzikal Geziler ve Stüdyo Sohbetleri gibi birçok müzik projesi yapmaktadır.

Albüm ve Single’lar:

2010 – Kelebek (İlk albümü)
2012 – Mutluluk Köyü (Single)
2014 – Şeker Pembesi (Single)
2015 – İstanbul Gibidir Aşk (Albüm)
2015 – Remix Albüm
2016 – Masallar (Albüm)
2017 – Benim Gökyüzüm Var (Single)
2018 – Sahte (Single)
2019 – Zehirli Uykular (Albüm)

Kaynak; https://emreyucelen.com


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz