Emre Aydın

Emre Aydın hakkında sorulara cevaplar. Aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? albümleri, müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılının Şubat ayında Isparta’da dünyaya gelmiştir. Burcu Kova, boyu 1.70 cm, kilosu ise 72’dir.

Türk rock müzik dünyasının son dönemlerde büyük başarılara imza atan isimlerindendir. Ailesinin iş nedeni ile bulunduğu Isparta’da Isparta Mustafa Şener İlköğretim Okulunda okumuştur. Ardından Lise tahsilini Antalya Anadolu Lisesi’nde bitiren başarılı sanatçı son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Baba tarafından aslen Antalya Manavgat’lıdır.

2002 senesinde Onur Ela ile birlikte 6. Cadde adlı müzik grubu ile ülke çapında düzenlenmiş olan Sing Your Song beste yarışmasında 1574 adayı geride bırakmış, Dönersen isimli parça ile 1. ci olmuştur. Grubun ilk ve tek stüdyo albümü 2003 yılında piyasaya çıkmıştır.

2006 yılında yayınlanan ilk solo albüm çalışması Afili Yalnızlık ile deyimi yerindeyse müzik piyasasını alt üst etmeyi başarmıştır. Albümde yer alan Hareket Vakti isimli şarkı dışında tüm şarkıların söz, beste ve müzikleri Emre Aydın’a aittir. Afili Yalnızlık, Kim Dokunduysa Sana Ona Git, Git, Belki Bir Gün Özlersin, Dayan Yalnızlığım ve Bu Kez Anladım adlı parçalar kliplendirildi. O sene yakaladığı başarı ile kısa sürede bir çok ödülünde sahibi olmuştur. Yılın En İyi Rock Müzik Sanatçısı, Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı, Yılın En İyi Parçası, Yılın en İyi Video Kilibi vb… O dönemde yaptığı açıklamada şarkılarını şimdi evli ve mutlu evliliği süren eski aşkına yazdığını dile getirmiştir.


2008 senesinde MTV tarafından her yıl düzenlenmekte olan Avrupa Müzik Ödülleri kapsamında Türkiye’nin En İyi Sanatçısı seçilen Emre Aydın hemen akabinde, İngiltere Liverpool’da gerçekleşen finalde 21 ülkenin 1. sini geride bırakmış ve Avrupa’nın En İyi Sanatçısı ödülünü kazanmıştır. 2010 senesinde Falling Down adlı çıkarmış olduğu İngilizce tekli çalışması ülkemiz dışında yurt dışında da satılmıştır.

Müzik kariyeri süresince defalarca Blue Jean Dergisi Best Of, Dream Dergisi, Altın Objektif ödülleri, Powertürk Müzik Ödülleri, Altın Kelebek Ödülleri, MTV Türkiye Müzik Ödülleri, TRT Müzik Ödülleri ve Balkanika Müzik Ödülleri’nde hep en iyi sanatçı, prodüktör, söz, beste vb. ödüllerin sahibi olmuştur.

Emre Aydın evlendi? eşi kim?

2016 yılının Ağustos ayında uzun süredir birlikte olduğu İç Mimar Eda Köksal ile evlenmiştir. Eşi’nin Ordu’lu olması sebebiyle nikah Ordu’da gerçekleşmiştir. Daha sonra çift Emre Aydın’ın memleketi Antalya ve son olarak akraba ve yakınları için de İstanbul Şile’de bir düğün yapmışlardır.

Eşi Eda Köksal ile nasıl tanıştı? Evini dekore ettirmek istediği dönemde eşinin iç mimar olması sebebiyle tanışmıştır. Kısa süre içinde birbirlerini iyice tanımış ve nişanlanmışlar sonrasında ise evliliğe adım atmışlardır. Bir dönem senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği Cinni : Uyanış isimli korku filminde eşi Eda Köksal başrol oyuncusu olarak yer almıştır.

Diskografi;

Beni Vurup Yerde Bırakma – 2017
Sen Beni Unutamazsın – 2017
Ölünmüyor – 2016
Eylül Geldi Sonra – 2013
Beni Böyle Hatırla – 2012
Kağıt Evler – 2010
Afili Yalnızlık – 2006
6.Cadde – 2003

Ayrıca 2012 yılının Mart ayında 2 şarkıdan oluşan Beni Biraz Böyle Hatırla adlı single çalışmasını müzik severler ile buluşturdu. Ardından 565 adlı yapım şirketinin ilk projesi niteliğinde olan single’ın çıkışı, bir Gülden Mutlu şarkısı olan Soğuk Odalar ile yapıldı. Soğuk Odalar isimli şarkıya Gülden Mutlu vokali ile Emre Aydın eşlik etti. Beni Biraz Böyle Hatırla adlı single çalışması 2012 Kral TV Türkiye Video Müzik Ödülleri töreninde En iyi single ve En iyi düet ödüllerinin sahibi oldu.

Ünlü sanatçı’nın 2019 yılı itibariyle resmi instagram hesabındaki takipçi sayısı 380bin civarındadır.


2 Yorumlar

  1. Bir yanlışı düzeltmek isterim; Emre Aydın Isparta doğumludur ancak Aslen Antalya Manavgatlıdır. Ailesinin mesleği nedeniyle Ispartaya taşınmışlar ve o yüzden orada doğmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz