Emel Başdoğan

Emel Başdoğan hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? iş ve eğitim hayatı, kariyeri, kısaca biyografi bilgileri.

1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Alman Lisesi ardından Viyana ve Paris Nannterre Üniversiteleri biyoloji, sosyoloji ve felsefe bölümlerinde eğitim görmüştür. Ayrıca Paris’te Mehmet Güleryüz atölyesi bünyesinde resim eğitimi almıştır.

1993 senesinde, Türk televizyon ekranlarında yayınlanmış olan A La Luna isimli yemek programının gastronomik içeriğini oluşturmuş, ayrıca programda yer alan yemek tariflerinin tasarımlarını gerçekleştirmiştir.

Emel Başdoğan iş ve çalışma hayatı, kariyeri;

1997 senesinde Türkiye’nin ilk pasta butiği Foodie’yi kuran Emel Hanım, hazır karışım ve endüstriyel pastacılık malzemeleri kullanmadan tamamen artizanal yöntemler ile Foodie pastasını saf ve kaliteli malzemeler ile üretmektedir.

Türkiye’nin ilk yemek dergisini 1995 yılında çıkarmış ve derginin editörlüğü ile birlikte food stylistliğini üstlenmiştir. CIA’de (Culinary Institute Of America) yemek okulunda, food styling (fotoğraf çekimi için gıda hazırlama) eğitimi alan Emel Başdoğan, dünyadaki okul eğitimli ilk 8 food stylistten birisidir.

Geçmişten günümüze uzun yıllardır kendisine ait, Foodie Emel Başdoğan isimli butik pastahanenin pasta şefliği görevini sürdürmekte, Türkiye’de modelli ve temalı pasta uygulamasını başlatan ilk isimdir.

1997 ve 2000 seneleri arasında Sen Her Şeyi Düşünürsün isimli yemek ve life style isimli programın tasarım ve sunuculuğunu da üstlenen Başdoğan, 2000 – 2001 arasında Yoksa Siz Hala, 2010’da ise Kanal D ekranlarında Emel Başdoğan ile Tam Tadında isimli programların içerik ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

2009 senesinde foodie bünyesinde bir atölye kurmuş ve şekersiz, unsuz ve yağsız ürünler üretmeye başlamış, 2011’de Kilo Kontrolü konusunda Glaxo Smith Klein ile işbirliği içinde eğitici çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2014 ve 2015 yılında BBC’nin pasta ve hamur işleri konusunda eğitici yarışması The Great British Bake Off’un Türkiye uygulamasında jüri görevini üstlenmiştir.

Bugüne kadar 9 adet yemek ve pasta kitabına imzasını atan Emel Başdoğan’ın ayrıca dergilerde yayınlanmış beslenme konusunda makaleleri ve yemek kritikleri bulunmaktadır.

Çok iyi derecede Fransızca, İngilizce ve Almanca bilmektedir, bir kız annesidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz