Elyesa Kaso

Elyesa Kaso TRT1 ekranlarında yanınlanan Balkan Ninnisi isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Usta oyuncu daha öncede Balkan dizileri ile Türkiye’de bazı diziler de rol almıştır. Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Elyesa Kaso Kimdir?

Elyesa Kaso tiyatro kökenli bir oyuncu, profesör ve eğitmen. Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Dram Sanat Fakültesi mezunudur. Yine aynı zamanda bu üniversite de Türkçe Bölüm hocası, fakülte Profesörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversite Üsküp Aziz Kiril ve Metodius Üniversitesi veya Üsküp Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi isimleri ile geçmekte, Kuzey Makedonya’nın en büyük üniversitesidir.

Makedonca, Arnavutça ve Türkçe bilmektedir.

Üsküp Türk Tiyatrosuna senelerini veren usta oyuncu onunla birlikte çalışan ve öğrencileri olan bir çok ünlü isme de öncülük etmiştir. Bazı isimler ise Mustafa Yaşar, Bedia Begovska, Suzan Akbelke, Ertan Saban, Filiz Ahmet, Erman Saban.

Elyesa Kaso Nereli?

Elyesa Kaso Makedonya Gostivar doğumludur. Aslen Türk asıllı oyuncu, köklü bir Türk nüfusuna sahip olan Gostivar şehrinde doğmuştur. İlkokul ve ortaokul eğitimini yine doğup büyüdüğü memleketi Gosvivar’da tamamlamıştır.

Elyesa Kaso Kaç Yaşında?

Elyesa Kaso 62 yaşındadır. Eğitim verdiği ve çalışmalarını sürdürdüğü okul web sitesinde doğum tarihi 1969 olarak geçmekte. Ancak onun dışında tüm veriler doğum tarihi bilgisine 1961 olarak göstermektedir.

Türkiye’de ekran severler tarafından rol aldığı Elveda Rumeli isimli dizi ile tanınmıştır. Elveda Rumeli adlı dizi de Cezmi Komutan karakteri için kamera karşısına geçmiştir. Daha sonra Balkan Düğünü adlı dizi de Makedon Komiser Vlademir karakterini canlandırmıştır.

Üsküp Türk Tiyatrosu oyuncusudur. TİKA Makedonya Kültür Mirası AkParti Yerel Seçim Reklam çalışmasında da bulunmuştur.
Elyesa Kaso1

Elyesa Kaso Oynadığı Sinema ve Diziler

Günümüzde Balkan Ninnisi adlı dizide rol almaktadır. Dizi de ayrıca Slagana Vujosevik, Erdal Özyağcılar, Özlem Türkad, Merih Öztürk, Emre Bey, Gözde Çığacı, Hakan Boyav, Deniz Gürkan, Erman Saban, Sarp Bozkurt, Süleyman Kara, Mustafa Jasar, Kaan Turgut ve Bedija Begovska gibi isimler de rol almıştır.

Balkan Ninnisi 2022
Acı Kiraz 2020
Büyük Sürgün Kafkasya 2015 – 2016 (Ahmet)
Muhteşem Yüzyıl 2012
Son Yaz (Recep Ağa) 2012
Balkan Düğünü (Komiser Vlademir) 2009
Elveda Rumeli (Cezmi Komutan) 2007
Krcma na patot kon Evropa 2005
Prekaleni 1994

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz