Elvis Presley

Elvis Presley müzik dünyasının gelmiş geçmiş unutulmaz efsane isimleri arasında yer almaktadır. Hakkında ise kaç yaşında öldü? müzik kariyeri, evliliği, kızı, ailesi, hayatı ve biyografi bilgileri merak konusudur.

1935 yılının Ocak ayında Amerika, Mississippi’de dünyaya gelen Elvis Presley’in burcu Oğlak, boyu ise 1.82 cm’dir. Babasının ismi Vernon’dur, babası 1916 tarihinde doğmuş 1979 yılında ölmüştür. Tarlalarda çok ucuza ırgatlık yapmış dönem dönem kamyon şoförlüğü yaparak evini geçindirmiştir. Annesinin ismi ise Gladys Love Smith’tir, oda 1912 tarihinde doğmuş 14 Ağustos 1958 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Annesi de uzun seneler dikiş makinesi operatörü olarak çalışmıştır. Anne ve babası Amerika, Mississippi’de tanışmışlar ve 17 Haziran 1933’te evlenmişlerdir.

Babası tarafından yapılan küçük, 2 odalı bir evde dünyaya gelen Elvis Presley ailenin tek çocuğudur. İkizi vardır ancak doğumdan önce ikizi ölmüştür. Yoksulluk sınırında zar zor geçinen bir ailenin tek çocuğu olarak yetişmiş, düzenli olarak ailesi ile birlikte kiliseye gitmiştir. Babası her zaman aileye sahip çıkmış geçindirmek için çalışmış ancak sadece 8 dolar borcu olduğu gerekçesi ile 1938 yılında evlerini kaybetmiştir. O andan itibaren hayatın zorlu şartları ile dahada fazla yüzleşmek zorunda kalmış, annesine ise alkolik damgası yapıştırılmıştır.


Okul’da arkadaşları tarafından her zaman hor görülmüş, ana kuzusu olarak tanınmış sessizliği nedeni ile arkadaşlarının alay konusu haline gelmiştir. Henüz 10 yaşında iken Mississippi – Alabama Fuar ve süt ürünleri şovunda bir şarkı yarışmasına katılan Elvis Presley, giydiği kovboy kıyafetleri ile mikrofona yetişebilmek için bir sandalyenin üzerine çıkmıştır. İlk performansı bu olmuş ve yarışmadan ikinci olarak ayrılmıştır. Ayrıca o dönemde ara ara Pentecostal kilise korosunda şarkılar söylemiştir. 1946 yılında ilk gitarını almış, 1948 yılının Kasım ayında ise ailesi ile birlikte Memphis’e taşınmıştır. Orada bir çamaşır yıkama odasında gitarı ile sürekli pratik yapmış ve 4 genç ile birlikte bir grup oluşturarak ilk denemelerini yapmıştır. Sırtından neredeyse hiç bir zaman gitarını ayırmamış müzik ile iç içe yaşamaya başlamıştır.

Her ne kadar Humes Lisesi’nde okuduğu dönemde tarzı beğenilmese de arkadaşları tarafından mutsuz, çekici olmayan ve yaramaz züppe müziği yapan bir tip olduğu belirtilse de hayallerinden vazgeçmemiştir. Müziğin yanı sıra eğitim ve ara sırada akşamları ailesine katkı için çalışmıştır. O sırada favorilerini uzatmaya başlamış ve kendi tarzını oluşturmuştur. Be Beale sokağında yer alan Lansky Kardeşler adlı bir mağazadan parlak ve çok dikkat çeken kıyafet almış sürekli onu giymeye başlamıştır. Diğer bir yandan Crown Elektrik adlı bir firma da kamyon şoförlüğü yapmaya başlamış kamyonculara ayak uydurmaya başlamıştır.

Elvis Presley kariyeri, nasıl şöhret oldu? kariyeri;

Ne zaman ki blues ve jazz ile tanıştı o zaman gitarın yanı sıra şarkı söylemeye başlaması gerektiğini anladı. Lise’den mezun olduktan sonra kapı kapı müzik şirketlerini gezdi. Memphis Recording ve Sun Recording’e gitti, 18 Temmuz 1953 tarihinde Sun Recording’e 3 dolar ödedi ve bir demo kaydı doldurdu. O kayıtta My Happiness ve That’s When Your Heartaches Begin isimli şarkıları söyledi. Plak yapımcısı Sam Philips tarafından çok beğenildi. Çünkü yapımcı o dönem de ağırlıklı olarak siyahilerin tarzı olan blues tarzının bir beyaz tarafından seslendirilmesi için arayışlarda idi.

5 Haziran 1954 tarihinde ise Arthur Crudup tarafından sözleri yazılan That’s All Right isimli şarkı için stüdyo’ya giriş yaptı ve sadece 2 gün sonra Memphis’in en fazla dinlenen radyosunda sesini duyurmayı başardı. Seslendirdiği şarkı Rock’n Roll tarihini başlatan ilk şarkı oldu ayrıca siyahi şarkısı seslendiren ilk isim olarak tarihe geçti. Artık şöhret basamaklarını hızla tırmanmaya başlayan Elvis Presley ilk önce gospel geleneğini değiştirdiği gerekçesi ile ırkçı olarak suçlandı. Ancak herkes böyle düşünmedi, o dönemde Afrika kökenli bir dergi olan Amerika dergisi Jet olayı ılımlı bir şekilde kaleme aldı ve her kesimi sağduyuya davet etti.

Her ne kadar kolay bir şekilde kabul görmese de 15 Ağustos 1955 tarihinde ünlü şarkıcıların menajerliğini yapan Tom Parker tarafından menejerlik teklifi aldı. Ardından finansal açıdan çok güçlü olan RCA Victor Records’un sanatçısı oldu. Burada kaydı yapılan ilk single çalışması Heartbreak Hotel 1 milyon’dan fazla sattı ve 2. kez müzik listelerinde 8 hafta boyunca en üstte kaldır. 28 Ocak 1956 tarihinde dönemin en ünlü televizyon programı olan Stage Show’a çıktı ve sene sonunda artık tüm plakları yok satmaya başladı.

Ardından Love Me Tender adlı şarkının ismi ile ilk sinema filmi için kamera karşısına geçti. Kariyeri boyunca Hollywood’da tam 31 filmde rol aldı ve şarkılarının yanı sıra oyuncu olarak filmleri ile unutulmazlar listesine girmeyi başardı.


Müzik dünyasının yanı sıra oyunculuk dünyasında da bir çok başarılı yapımda yer almıştır. Özellikle dünya çapında Rock’n Roll türü müziğin kralı olarak anılmaktadır. Gerçek ismi Elvis Aaron Presley olan sanatçı’ya, 1950’li yıllarda Elvis The Pelvis lakabı katılmıştır.

Ses tonunda hem beyaz, hem de siyahi ses tonlarını rahatlıkla kullanabilmesi onu diğer tüm sanatçılardan farklı kılan özelliği olmuştur. Ayrıca çok çeşitli müzikler ile de her türlü uyumlu olarak seslendirme yapabilmekte popüler müzik’ten, kilise müziğine her alanda başarılara imza atmayı başarmıştır. Ayrıca It’s Now or Never gibi opera tarzında parçalar seslendirmiş, My Way gibi bazı cover çalışmalarının şöhreti gerçeklerini bile geride bırakmıştır.

Kariyeri boyunca şan, şöhret, zenginlik ve yaşayabileceği tüm başarılara ulaşmış, yıllar önce hayata gözlerini yummuş olsa da şöhretinden hiç bir şey kaybetmeyen efsane isim olmuştur. Dünyanın dört bir yanında neredeyse her yarışma da, sahnede onun taklitleri yapılmış ve her zaman yaşatılmıştır. Kendisi için vefatından sonra siteler kurulmuş, hayran sayfaları oluşturulmuş, hatta kulüpler oluşturulmuştur.

Evlilik hayatı;

1959 yılının Kasım ayında evinde verdiği bir parti de ortak ardaşlarının aracılığı sonucu Pricilla Ann ile tanıştı kısa sürede aşık oldu. Uzun bir birlikteliğin ardından 1 Mayıs 1967 tarihinde evlendi.

Bu evliliğinden 1 Şubat 1968 tarihinde Lisa Mary ismini verdikleri kızı dünyaya geldi. Kızı Lisa Mary ilerleyen yıllarda Michael Jackson ile evlendi.

1967 yılında müzikal albümü ile (How Great Thou Art) Grammy ödülünü kazandı. Yapmış olduğu evlilik ise kısa sürdü eşi Pricilla 1971 yılında evi terk etti, Elvis ise bunalıma girdi, boşluğa düştü ancak pes etmedi. 1972 yılında Linda Thompson ile tanıştı, 9 Ekim 1973 yılında ise eşinden boşandı.

Elvis Presley Ölümü, kaç yaşında neden öldü?

1975 yılında henüz 40 yaşında iken sağlık sorunları ile boğuşmaya başlayan Elvis Presley buna rağmen hem müzik, hemde oyunculuk adına çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. 1976 yılında sağlık sorunları daha da arttı yine de turneleri, konserleri ve sinema çekimlerini aksatmadı. Bu 2 sene içinde Today adlı bir albüm ve Moody Blue isimli konser şarkılarının yer aldığı albümün altına imzasını attı.

1977 yılının şubat ayında turne programına başladı ama albüm çalışmalarına devam edemedi, 3 ay konserlerini devam ettirdi. Yeni bir turne hazırlığı aşamasında iken o dönemde kız arkadaşı tarafından 16 Ağustos 1977 tarihinde evinin banyosunda baygın halde bulundu, hemen hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı ve henüz 42 yaşında iken hayata veda etti. Ölümünün ardından annesinin defnedildiği Forest Hill mezarlığına gömüldü, 2 Ekim 1977 tarihinde ise naaşı, annesiyle beraber Graceland’a taşındı.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz