Elijah Wood

Türk sinema severlerin Yüzüklerin Efendisi isimli sinema filmi’nde canlandırdığı genç Hobbit Frodo karakteri ile tanıdığı oyuncu Elijah Wood 1981 yılında Amerika Lowa’da dünyaya gelmiştir.

Anne ve babası şarküteri dükkanı işleten Debra ve Warren W. Wood çiftidir. 10 yaşında çocuk model olarak reklamlarda vb. etkinliklerde yer almaya başlamış ilköğretim döneminde Oz Büyücüsü müzikalinde rol almıştır.

Bir çok yerel tiyatro oyununda sahne almış 1988 senesinde anne ve babasıyla birlikte Los Angeles’a yerleşmiştir. Bu dönemden sonra hayatını tamamen değişen Elijah Wood Geleceğe Dönüş’ün II. filminde rol almış ve hemen sonrasında Avalon adlı sinema filminin kadrosuna dahil olmuştur.

1991 yılında Paradise, 1992 Radio Flayer, 1993 The Good Son, 1994 Young Star Award, 1993 ve 1998 seneleri arasında Black and White, Flipper ve Deep İmpact dizilerinde yer almıştır. En önemli ve tüm dünyanın bir anda dikkatini çeken Yüzüklerin Efendisi sinema filminde ise 1999 ve 2003 yılları arasında oynamış ve filmde Frodo Baggins karakteri ile büyük bir çıkış yakalamıştır.

Daha sonra Jim Carrey ile birlikte Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminde rol alan Elijah Wood Sin City, Day Zero, Passenger projelerinde yer almıştır.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra seslendirme sanatçısı olarak ta başarılı bir dönem geçirmiş ve 2011 yılında Happy Feet’te gerçekleştirmiş olduğu seslendirme ile yine hafızalara kazınmıştır.

Henüz evlenmemiştir ve özel hayatı konusunda oldukça hassas bir kimliğe sahiptir. Ancak sıkça magazin gündeminde Gogol Bordello grubunda dansçı ve davulcu olan Pamela Jintana sevgili oldukları yazılıp çizilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz