Elif Turan

Elif Turan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? müzik kariyeri, albümleri, şarkıları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1983 yılında aslen İzmir Karşıyaka’da dünyaya gelmiştir. Henüz 5 yaşında iken org çalmaya başlamış, keman virtüözü’dür. Ortaokulda müzik öğretmeninden özel dersler aldı. İzmir Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nden mezun olmuştur. Lise eğitimi döneminde 4 sene keman, piyano ve şan eğitimi almıştır. Başkemancı olarak liseyi 1.likle bitirmiş ve özel dersler vererek para kazanmaya başlamıştır.

Lise eğitiminin ardından İzmir 9 Eylül Müzik Öğretmenliği ve Bilgi Üniversitesi Müzik bölümün yetenek sınavlarına girmiştir. 9 Eylül Üniversitesi’ni 1.likle kazanmış, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Performans bölümünü ise tam burslu kazanan Elif Turan Bilgi Üniversitesi’ni tercih etmiş ve Jazz Major Performance bölümünden mezun olmuştur. Ali Peret, Selen Gülün, Nükhet Ruacan, İmer Demirer ve Randy Esen’den dersler almıştır.

Okuduğu dönemde kulüplerde ve otellerde caz söylemeye başladı ancak sonrasında kendisini daha geniş kitlelere hitap etmem gerekli olduğuna inandırarak Erol Köse’ye projelerinden bahsetmiştir. Ardından müzik dünyasına sıkı bir giriş yapmıştır.

Tam 5 dilde şarkı söyleyebilen başarılı isim, 2007 yılında Çık Aradan isimli ilk albümünü müzik severler ile paylaştır. Serdar Ortaç imzalı Büyüt İstersen ve albüme ismini veren Çık Aradan isimli şarkılara klip çekmiştir. 2011 yılında düzenlenmiş olan 7. Nardis Genç Caz Vokal yarışmasına katılarak 1. olmuş, kazandığı bu derece ile Türkiye’yi Litvanya’da düzenlenecek olan uluslararası yarışmada temsil etmiştir.

Elif Turan 2014 yılında ise Can Kenarı adlı albümünü çıkarmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz