Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu Türk bilim tarihi profesörü, akademisyen, diplomat, siyasetçi ve yazardır. İngilizce ve Arapça ile birlikte orta derecede Fransızca ve Farsça dillerine hakimdir.

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’ni tamamlamış ardından El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayatına başlamıştır. Ardından 1974 yılında Ankara Üniversitesinde doktora yapmış ve İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1984 yılındada profesör olmuştur.

Bilim ve eğitim tarihine hizmetlerinden dolayı ödülleri bulunan Ekmeleddin İhsanoğlu aynı zamanda Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na sahiptir.

2015 yılında Türkiye genel seçimleri’nde MHP İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Kahire Mısır’da dünyaya gelmiştir. Evli ve 3 çocuk babası İhsanoğlu baba tarafından aslen Yozgat’lıdır. Babası İhsan Efendi Mehmet Akif Ersoy‘un yakın dostu idi. O dönemde Atatürk‘ün devrimlerinden bazılarına muhalefet ettiği için baskı görmüş ve Mısır’a kaçmıştır.

Füsun İhsanoğlu ile evlidir, bu evliliğinden Emin Aziz, Osman Tuğrul ve Mehmet Orhan isimlerinde üç oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz