KimNereli.net

Ege Aydan

Ege Aydan Kimdir?

Ege Aydan
Gerçek adı: Ege Aydan
Doğum Tarihi: 15/06/1958 (61 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Sevilay Yılmaz ile)
Boy: 1.86
Burç: İkizler
Meslek: Oyuncu Seslendirme Sanatçısı Tiyatrocu
Doğum yeri: Ankara

Ege Aydan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Ege Aydan kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? Ekran severler tarafından sıkça hayatı ve oyunculuk kariyeri hakkında bilgileri merak edilen usta oyuncunun kısaca biyografi bilgileri.

1958 yılının Haziran ayında dünyaya gelen usta oyuncu’nun burcu İkizler’dir. Ankara‘da doğmuştur. Annesi oyuncu ve opera sanatçısı Emine Sevda Aydan’dır. Özellikle annesini ekran severler Kaynanalar dizisinde canlandırdığı Tijen karakteri ile hatırlamaktadırlar.


Ayrıca Milli basketbolcu Efe Aydan’ın kardeşidir. İlköğretim ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü şehir Ankara’da tamamlamıştır. Ardından bale ile sanat yaşamına adım atmış ancak boyu uzun olduğu için hocalarının da fikirlerini önemseyerek bale’den vazgeçmiştir. 1977 yılında ise Ankara Devlet Tiyatrosu Yüksek Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev almıştır. İlk profesyonel tiyatro deneyimini ise mezun olduğu sene Büyük Tiyatro’da hocaları ile birlikte başrol oynayarak gerçekleştirmiştir. Geçmişten günümüze Devlet Tiyatroları bünyesinde bir çok bölgede ve merkezde tiyatro oyunları sahnelemiş ve sahnede oyuncu olarak yer almıştır. Günümüzde halen aktif olarak Devlet Tiyatroları yönetmen kadrosunda çalışmalarını sürdürmektedir. Sıkı bir motosiklet sever olan Ege Aydan, Honda Silver Wing marka bir motosiklete sahip olmanın yanında, oyuncak motosiklet koleksiyonuna da sahiptir.

Çocukluk yıllarından bu yana sulu boya resim sanatı ile ilgilenen usta oyuncu, zamanla bu işi profesyonel olarak gerçekleştirmeye başlamıştır. 1982 senesinde ilk suluboya resim sergisini sanat severler ile buluşturan Ege Aydan, günümüze kadar toplam 30’a yakın resim sergisi açmıştır. Primer, Rosato, Kavak ve Dikmen şaraplarının üzerinde bulunan suluboya resimleri Ege Aydan’a aittir.

1974 senesinden beridir dizi, sinema, televizyon ve seslendirme çalışmalarını devam ettiren Ege Aydan’ın İpek hanım ile evliliğinden 1987 doğumlu bir oğlu vardır. 2014 yılında boşanmıştır. İkinci evliliğini ise 2015 yılında Sevilay Yılmaz ile evlenmiştir.

Ege Aydan bugüne kadar oynadığı diziler ve sinema filmleri;

Diziler; Kaynanalar, Yarın Artık Bugündür, Beybaba, Küçük Dünya, Kara Melek, Kurtuluş, Baba Evi, Gizli Aşk, Ah Bir Zengin Olsam, Borsa, Mağlupların Zaferi, Samyeli, Yalan Dünya, Misi, Asmalı Konak, Seni Çok Özledim, Binbir Gece, Hacı, Yaprak Dökümü, Kavak Yelleri, Kısmetim Otel, Ömre Bedel, Behzat Ç, Nakş-ı Dil Sultan, Sahne Klasikleri, Ben Onu Çok Sevdim, Boynu Bükükler, Kaçak Gelinler, Beyaz Yalan, Kördüğüm, Dayan Yüreğim, Savaşçı ve Keşke Hiç Büyümeseydik.

Sinema filmleri ise, Yengeç Sepeti, Solgun Bir Sarı Gül, İstanbul Kanatlarımın Altında, Aşk Aynı Adreste, Fidan Hanıma Ne Oldu, Asmalı Konak, Eve Giden Yol 1914, Deliler/Rapor, Zincirbozan, Son Ders: Aşk ve Üniversite, Aşk Ağlatır, Bi Küçük Eylül Meselesi, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku ve Sonsuz Aşk.

Etiketler: ,

Rol Aldığı Diziler

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Ege Aydan
Gerçek adı: Ege Aydan
Doğum Tarihi: 15/06/1958 (61 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Sevilay Yılmaz ile)
Boy: 1.86
Burç: İkizler
Meslek: Oyuncu Seslendirme Sanatçısı Tiyatrocu
Doğum yeri: Ankara
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

382.204 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

326.898 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.050 kez okundu

4.

Tarık Akan

292.827 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.142 kez okundu

6.

Tarkan

223.948 kez okundu

7.

Volkan Demirel

220.530 kez okundu

8.

Emre Mor

194.239 kez okundu

9.

Ersay Üner

189.484 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

180.981 kez okundu