Eftalya Fettahoğlu

Eftalya Fettahoğlu 2019 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma Benimle Söyle ile sesini duyurmayı başarmıştır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1994 yılında İstanbul, Bakırköy’de dünyaya gelen Eftalya Fettahoğlu baba tarafından aslen Trabzon’ludur. 2012 yılında Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuş ardından, Bursa Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nü tamamlamıştır.

Katıldığı Benimle Söyle isimli şarkı yarışmasında finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Özellikle yarı finalde seslendirdiği şarkı ile jüri üyelerinin neredeyse tamamına yakınını ayağa kaldırmış ve büyük beğeni toplamıştır. Yarı finalde Kerkük Türküsü olan Türkmen Gelini’ni seslendirmiştir.

Eftalya Fettahoğlu evli mi? eşi kim?

2018 yılında Serhan Emirmiran ile evlenmiştir.

Başarılı yarışmacı amatör olarak uzun süredir müzik ile uğraşmaktadır, ayrıca 2 ay kadar bir süre Şan eğitimi, dersleri almıştır. Edebiyat Fakültesi mezunu olması sebebi ile de denemeler, makaleler yazmakta ayrıca yakın dönemde gazetecilik yapma isteğindedir. Ama içindeki müzik aşkı ile gelecek dönemlerde müzik yapmaya devam etmek için hemen şan dersine başlamış, yarışmadan çok önce bir konservatuvar’ın bölüm başkanı görüşmüştür. Yaz sonu sınavlarına katılarak yarı zamanlı şan eğitimi almak istemektedir.

Çocukluğunda Minik Kalpler Korosu isimli bir ilahi korosu olduğunu hatta bir albüm yaptıklarını ve Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde klip çektiklerini dile getirmiştir. Üniversite döneminde ise Üniversitesi’nin Halk Müziği Korosu’nda yer almış bir süre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Müziği Korosu’nda bulunmuştur. Diğer bir yandan derneklerin etkinliklerinde yer almış olsa da bireysel olarak hiç bir zaman solistlik yapmamıştır. Yarışmaya ise profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürebilmek için katılmıştır.


Sevdiği ve örnek aldığı sanatçılar;

Yabancı sanatçılardan bazıları, So Hyang, Tan Weiwei, Gong Linna, Patti Labelle, Rachel Ferrell, Jennifer Holliday, Nina Hagen, Diamanda Galas, Dimash Kudaibergenov, Mor Karbasi, Yasmin Levy, Cecilia Bartoli, Yıldız İbrahimova ve Aziza Mustafazadeh.

Münir Nurettin Selçuk, Kani Karaca, Hafız Burhan, Hamiyet Yüceses, ükerrem Kemertaş, Belkıs Akkale, Muharrem Ertaş, Nesrin Sipahi. Halk müziğinde Belkıs Akkale, Aysun Gültekin ki ustadır o da. Devrim Kaya, Oğuz Aksaç. Türk sanat müziğinde ise yenilerden Yaprak Sayar ve Bekir Ünlüataer’i beğenerek dinlemektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz