Ebru Erke

Ebru Erke hakkında merak edilenler. Eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Henüz 18 yaşında iken üniversite eğitimi için gittiği İzmir’de anneannesi’nin mutafığında yemek serüvenine adım atmıştır. Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş, mezuniyetin ardından bir süre sektörde teknik pazarlama alanında çalışmıştır. Doğru beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine radyo programları yapmış, 2 sene kadar farklı dünya mutfaklarının eğitimini almıştır.

Yemek kitabı editörlüğü ile başladığı yazı hayatına Food and Travel dergisinin genel yayın yönetmeni, La Cucina Italiana dergisinin yayın danışmanı ve Milliyet gazetesi gastronomi yazarlığı olarak devam etmiştir.


2015 ve 2016 yılları arasında Trakya Bölgesi meslek yüksekokullarında okutulmak üzere ilk kez hazırlanan Bilinçli Mutfak isimli ders kitabının bir kısmını yazan Ebru Erke, tamamının editörlüğünü Milli Eğitim Bakanlığı için yapmıştır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde okutulan Gastronomi ve Medya isimli kitabında bir bölümünü yazmıştır.

Hindistan’da Çay eğitimini tamamlayan Ebru Erke, Amerika merkezli dünya çay someliyerleri birliği ITMA’dan sertifikasını almıştır. İtalya’da geçerliliği olan zeytinyağı tadım uzmanlığı sertifikasını Siena’da alan Erke, IRVEA Olive Oil Academy’den almış olup, Almanya Münih’teki Doemens Akademi’den aldığı eğitimin ardından dünyadaki sayılı su someliyerlerinden birisi oldu. Someliyelik, gastronomi ile iç içe olan bir kavramdır. Dünyada çok yeni bir dal olan Su someliyesi, iyi suyun tanımını yapar. Farklı su çeşitlerini ve bunların faydalarını insanlara anlatır. Su mönüleri hazırlar ve su tadımı yapar.

2 sene Bein Gurme için yapmış olduğu programlara bir süre ara vermiş ardından tekrar devam etmiştir. Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve aktif bir Slow Food destekçisidir. Kahvaltı ve Çay isimlerinde iki kitabın altına imzasını atmıştır.

Maalesef aslen nereli olduğu, doğum yeri, yaşı, doğum tarihi ve medeni durumu gibi özel bilgilerine ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz