Durukan Ordu

Durukan Ordu rol aldığı Uysallar isimli dizi de Moloz karakteri ile büyük merak uyandırmıştır. Ekran severler tarafından hakkında araştırmalar yapılan usta oyuncunun kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Durukan Ordu Kimdir? Nereli?

1973 yılında dünyaya gelen usta oyuncu Durukan Ordu aslen Konya, Akşehir nüfusuna kayıtlıdır. Konya’da doğmuştur. 1998 senesinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olmuştur.

Üniversite mezuniyetinin ardından mezun olduğu sene Trabzon Devlet Tiyatrosu’na atanmış, 2004 senesine kadar Trabzonda çalışmalarına devam etmiştir. Ardından Ankara Devlet Tiyatrosuna tayini çıkmış ve aktif olarak günümüzde de Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi’dir.

Bugüne kadar bir çok sinema, dizi ve tiyatro oyununda sahne almıştır. Rol aldığı projeler de bir çok ödülün de sahibi olmuştur.

En son rol aldığı Uysallar dizisinde Moloz karakteri ile herkesin büyük takdirini toplayan usta oyuncu 2011 yılında Gelecek Uzun Sürer adlı sinema filminde de rol almıştır. Filmde Ahmet karakterini canlandırmıştır. Bu film sonrası 18. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Uysallar adlı dizide Haluk Bilginer, Uğur Yücel, Nilay Yeral, Serkan Altunorak, Songül Öden, Öner Erkan, Biljana Jovanovska ve Nezaket Erden gibi isimler de rol almıştır.

Sinema dizi ve tiyatro oyuncusu olmanın yanı sıra bazı tiyatro oyunlarında yönetmen olarakta görev yapmıştır. Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda Howard Ashman‘ın Küçük Korku Dükkanı adlı oyununu yönetmiştir. Rab Şeytana Dedi ki adlı oyundaki performansı ile 1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri ve 10. Lions Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen isim olmuştur.

Oynadığı Sinema ve Diziler:

Gelecek Uzun Sürer (Ahmet) (Sinema Filmi) 2011
Uysallar – (Moloz) 2022

Ödülleri :

Baykal Saran Tiyatro Ödülü – (Giordano Bruno) (2008)
10. Lions Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Rab Şeytana Dedi ki (2010)
1. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri – En İyi Erkek Oyuncu – Rab Şeytana Dedi ki (2010)
18. Adana Altın Koza Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu (Gelecek Uzun Sürer) (2011)

Tiyatro Oyunları:

Vanya Dayı – Anton Çehov (2014)
Quills- Marquis de Sade – Doug Wright (2014)
Cyrano De Bergarac – Edmond Rostand (2012 – 2013)
Rab Şeytana Dedi ki – Nihat Asyalı (2010)
Macbeth – William Shakespeare (2008)
Fırtına – William Shakespeare (2008)
Giordano Bruno – Erhan Gökgücü (2008)
Salome – Oscar Wilde (2007)
Keşanlı Ali Destanı – Haldun Taner (2007)
Hamlet – William Shakespeare (2004)
Atları da Vururlar – Horace McCoy (2004)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz