Drahşan Arda

Drahşan Arda ‘nın 2018 yılında FIFA tarafından dünya çapında İlk Kadın Hakem olarak tescillendiği açıklanmıştır. Hakkında ise merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

Dünyanın ilk kadın futbol hakemi Drahşan Arda aslen Edirne’lidir. Daha önce 1985 yılında ilk Türk Kadın Hakem olarak Elmas Arabacı kabul edilmiştir. Avrupa’nın ilk FİFA Kokartlı Türk Hakemi ise Lale Orta olarak gösterilmiştir. Geçmiş senelerde uzun bir uğraş vermiş, dünyada ilk bayan hakem kendisinin olduğunu belirtmiştir. En sonunda 13 Aralık 2018 tarihinde FIFA mektubu ile de hakkını teslim aldığını belirtmiştir.

Drahşan Arda 1967 – 68 sezonunda kursu tamamlamış ve Zonguldak’ta hakemlik sertifikasını almıştır. Ardından Almanya’da yaşamını devam ettirdiği için Bavyera Bölgesi’nde maçlarda görev almıştır.

Geçmiş yıllarda öğretmenlik yapmış, geçmişten günümüze bir çok sporcunun yetişmesine vesile olmuştur. Hakemlik hayatı nedeni ile Bavyera Futbol Federasyonu tarafından 30 yıllık bir altın rozet ve plaketle de ödüllendirilen isim olmuştur.

Dünyada kendisinin 1. Sema Tokat’ın ise 2. hakem olduğunu açıklamıştır. Günümüzde yaşantısını Almanya, Münih’te sürdürmektedir. Maalesef yaşı ve doğum tarihi bilgilerine ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz