Doğu Perinçek

Doğu Perinçek Vatan Partisi Genel Başkanı. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca eğitimi, siyaset kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Doğu Perinçek Kimdir?

Doğu Perinçek siyasetçi, avukat, Aydınlık Hareketi önderi, yazar ve Vatan Partisi Genel Başkanı. Siyasi kimliğinin yanı sıra hukuk doktorudur. 15 Şubat 2015 tarihinden bu yana Vatan Partisi Genel Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İyi derecede Almanca ve orta derecede İngilizce bilmektedir.

2018 ve 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

Doğu Perinçek Eğitim Hayatı

Doğu Perinçek İlkokul ve ortaokul eğitimini Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde tamamlamıştır.

Yüksek öğrenimini yapmak üzere Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiştir. Üniversite döneminde bir süre Almanya’ya giderek çalışmıştır. 1962 ve 1963 yılları arasında 10 kadar Almanya’da kalmış ve Almanca öğrenmiştir.

1964 yılının Haziran ayında Lisans eğitimini tamamlamıştır. Aynı fakültenin Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girmiş, aynı sene siyasi görüş olarak bilimsel sosyalizmi benimsemiştir. 4 sene Siyasi İlimler Derneği Türkiye Bölümü yöneticiliği, 4 sene de Türk Hukuk Kurumu yöneticiliği yapmıştır.
dogu perincek1

Parti Genel Başkanlıkları:

Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı (29 Ocak 1978 – 12 Eylül 1980)
Sosyalist Parti Genel Başkanı (Temmuz 1991 – 10 Temmuz 1992)
İşçi Partisi Genel Başkanı (10 Temmuz 1992 – 15 Şubat 2015)
Vatan Partisi Genel Başkanı (Makama geliş 2015-)

Eşi Hacer Şule Perinçek Vatan Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Siyasal Yayınlar Büro Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı’dır. Şule Hanım ile evliliğinden Mehmet Perinçek isminde bir oğlu vardır.

Doğu Perinçek Nereli?

Doğu Perinçek Erzincan’lıdır. Aslen Erzincan Kemaliye İlçesi Abçağa Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Baba tarafından Erzincan, anne tarafından ise aslen Malatya Darende’lidir. Babasının (yedek subay) askerlik yaptığı dönemde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir.

Babası Sadık Perinçek, Yargıtay Başsavcı Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve 4 dönem Adalet Partisi’nden Erzincan milletvekili seçilmiştir. Annesi ise Malatya’nın Darende ilçesinden Lebibe Perinçek’tir.

Resmi instagram hesabı @dogu.perincek ‘dir. Resmi twitter hesabı ise @dogu_perincek .

Doğu Perinçek Ailesi, Çocukları:

Doğun Perinçek’in eşi Şule Perinçek Gazeteci, Vatan Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Siyasal Yayınlar Büro Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı’dır. Şule Perinçek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Sadık Can Perinçek, Mehmet Perinçek isimlerinde iki oğlu, Kiraz Perinçek ve Zeynep Perinçek isimlerinde iki de kızı vardır.

Çocukları:

Zeynep Perinçek (1970) (ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu)
Kiraz Perinçek (1976) (Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu)
Mehmet Perinçek (1978) (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, öğretim üyesi)
Sadık Can Perinçek (1994) (Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz