Doğan Şentürk

Doğan Şentürk gazetecilik dünyasının başarılı isimlerindendir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca kariyeri, eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Doğan Şentürk Kimdir?

Doğan Şentürk gazeteci, yazar, yönetmen, haber direktörü. Gazeteci – FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı – Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Yine aynı üniversitede Yüksek Lisans yapmıştır.

İlk gazetecilik mesleğine 1987 yılında Sabah Gazetesi ile adım atmıştır. Kanal D ve Kanal 6’da muhabirlik, CTV’de İstanbul Temsilciliği, BRT, TGRT ve TGRT Haber’de Haber direktörlüğü, Fox Tv’de ise haber ve spor genel yayın yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir.

Saddam’ın Baas’ı: Ortadoğu’nun Arap Birliği Rüyası adlı bir kitaba imzasını atmıştır.
dogan senturk4

Doğan Şentürk Nereli?

Doğan Şentürk Ardahan’lıdır. Aslen baba tarafından Ardahan nüfusuna kayıtlıdır.

Doğan Şentürk Kaç Yaşında?

Doğan Şentürk 55 yaşındadır. Doğum tarihi 26 Mayıs 1967, burcu ise ikizler’dir.

Doğan Şentürk Evlimi?

Doğan Şentürk Aydan Şentürk ile evlidir. Bu evliliğinden Cemre isminde bir kızı, Ege isminde bir de oğlu vardır. Usta gazeteci, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır.

Kısaca Hayatı:

Ardahan’da dünyaya gelen Şentürk, öğretmen çocuğudur. Annesi ev hanımıdır, 3 kardeştir. Ardahan’dan babasının tayini nedeniyle Ankara’ya gitmişlerdir. Ardından İstanbul. İstanbul’da Atatürk Erkek Lisesi’nde eğitim görmüş ardından Coğrafya eğitimi almıştır. Uluslararası İlişkilerde İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesinde Balkanlar, Ortadoğu ve Asya gelişmeleri üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Mezuniyetin ardından, Alfa yayınlarından 2004 senesinde Ortadoğuda Arap Birliği Rüyası: Saddam’ın Baas’ı isimli kitabı çıkmıştır. Mesleğin her aşamasında yer alan Şentürk, gazeteciliğin yanı sıra, muhabir, editör, istihbarat şefliği ve haber müdür yardımcılığı gibi pek çok görev de bulunmuştur.

Lise döneminde TRT ekranlarında yayınlanan 32.Gün isimli programı hiç kaçırmayan Şentürk, Mehmet Ali Birand’ın orada hem Milliyet Gazetesi Brüksek temsilcisi olduğunu, hem de 32.Gün programını sunduğunu ve o dönemde program sayesinde gazeteciliğe ilgi duymaya başlamıştır.

Günümüzde Fox Haber ekranlarında yayınlanan Orta Sayfa isimli programı hazırlayıp sunmaktadır. Programda ayrıca Deniz Zeyrek, Nevşin Mengü, Çiğdem Toker, Murat Yetkin de yer almaktadır.

Resmi instagram hesabı @senturkdogann resmi twitter hesabı ise @dogansenturk ‘tür.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz