Doğan Cüceloğlu

Psikolog, yazar ve Psikoloji uzmanı Doğan Cüceloğlu 1938 yılında Mersin Silifke İlçesinde dünyaya gelmiştir. 11 kardeş olan Doğan Cüceloğlu ailenin en küçük çocuğudur. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Amerika’da Illinois Üniversitesinde doktora yapmıştır.

Henüz 10 yaşında iken annesini yitirmiştir. Silifke’de en yüksek dereceli olan Ortaokuldan mezun olmuş ardından abilerinin subay olması nedeni ile onların yanına giderek Ankara ve Kırklareli’nde eğitimini sürdürmüş Kırklareli Lisesi’ni bitirmiş ve ilk aşk şiirini bu lisede iken yazmıştır.

Amerika’da okuduğu dönemde kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanışmış ve evlenmiş bu evliliğinden Timur, Elif ve Ayşen isimlerinde üç çocuğu olmuştur. İlk çocuğu Ayşen Amerika’da, Timur ve Elif ise Ankara’da doğmuştur.

İlk kitabının ismi İnsan İnsana isimli kitaptır. Doçent olduktan sonra Fulbright bursu ile bir seneliğine, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kampüsü’ne gitmiştir. Türkiye döndükten sonra kitap yazmaya devam etmiş aynı zamanda seminer ve konferanslara katılmış ayrıca televizyon programlarında yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz