Dilruba Saatçi

1972 doğumlu oyuncu, yönetmen, tiyatrocu ve yazar Dilruba Saatçi İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Zeynep Hanım, babası ise ünlü müzisyen, besteci İsmet Nedim Saatçi’dir. Dilara Guay isminde bir kız kardeşi vardır. Baba tarafından aslen Samsun’ludur. Terazi burcudur.

9 yaşında iken ailesi ile beraber Almanya Berlin’e göç eden Dilruba Saatçi Berlin Teknik Üniversitesi Felsefe ve Psikoloji bölümünde ve Müzik okulunda eğitim almıştır. Daha sonra Viyana Müzik ve Görsel Sanatlar Yüksekokulu Müzikal Bölümünden mezun olmuş, 2003 yılında ise Coaching Company Berlin Film ve Televizyon Oyunculuğu Okulunu tamamlamıştır.

Geçmişten günümüzde Avusturya ve Almanya’da bir çok tiyatro’da eğitmen, koreograf ve oyuncu olarak yer alan Dilruba Saatçi ayrıca müzikal yazıp sahnelemiştir. Bir süre sonra Türkçe’yi unuttuğunu fark etmiş tekrar Türkçe eğitim almıştır.

Günümüzde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pandomim Sanat Dalı Atölyeleirinde Özdeki Güç isimli özel konsepti ile çalışmalarını sunmaktadır.

Bugüne kadar St Angela, Nikolas Tesla kısa film, Schloss Einstein, Deprem ve Engelsiz Düşün Eşitliği Kamu Spotu gibi projelerde yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz