Deniz Çoban

Deniz Çoban uzun yıllar Türkiye Süper Lig’de başarı ile hakemlik yapmış daha sonra hakemlik kariyerini noktalamıştır. Futbol severler tarafından ise hakkında genellikle aslen nereli? kaç yaşında? hakemliği ne zaman bıraktı? eğitimi, kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılının Nisan ayında Çorum’da dünyaya gelen eski hakem Deniz Çoban baba tarafından aslen Amasya’lıdır. Amasya Anadolu Öğretmen Lisesi’ni tamamlamış ardından, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Beden Eğitimi Öğretmeni olarak Konya’ya atanmış, Konya Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı’nda master yapmıştır. Eşininde bazı kaynaklarda müzik öğretmenliği yaptığı belirtilmektedir. 2003 doğumlu Ecem ve 2008 doğumlu Hüseyin Denizhan isimlerinde bir oğlu, bir de kızı vardır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Deniz Çoban hakemlik kariyeri;

Okul’da Beden Eğitimi Bölümü’ne başladığı yıl hakemlik kursu açılmış, her zaman öğrenmeye hevesli biri olarak bu kursa’da katılalım mantığı ile kursa dahil olmuştur. Ardından hakemliğe ciddi anlamda ilgi duymaya başlamış, 1996 senesinde ise hakemliğe başlamıştır. 2000 yılında Klasman Hakemi olmuş daha sonra Süper Lig’de düdük çalmaya başlamıştır. Bir dergiye verdiği röportaj’da İsviçre’li Fifa kokartlı hakem Massimo Busacca’nın hayranı olduğunu ve onu kendisine idol olarak gördüğünü dile getirmiştir.

İlk karşılaşması ise 1998 yılının Mart ayında oynanan Yeni Milasspor – İzmirspor maçı olmuş, o maçta 2. hakem olarak görev yapmıştır. Orta saha hakemi olarak ise ilk karşılaşması 2007 yılında oynanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantepspor maçı olmuştur.

Ne zaman hakemliği bıraktı?

28 Eylül 2015 tarihinde Kasımpaşa- Rizespor maçını yöneten Deniz Çoban maçın ardından Rıza Çalımbay‘ın da yer aldığı canlı yayına çıkmıştır. Verdiği hatalı kararlar nedeni ile özür dilemiş, 2 gün sonra, 30 Eylül 2015 tarihinde ise hakemlik kariyerini sonlandırmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz