Damla Sönmez

0

Damla Sönmez Çukur Efsun karakteri ile kamera karşısında oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. Rol aldığı başarılı yapımlar ile adından söz ettiren güzel isim hakkında hayranları bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kimdir? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? evli mi? Oynadığı sinema ve diziler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Damla Sönmez Kimdir? Nereli?

1987 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen güzel oyuncu istanbul Bahari’ye doğumludur. Doğma büyüme İstanbullu, baba tarafında Diyarbakır, anne tarafından ise aslen Bartın’lıdır. Çocukluk yıllarında şanslı olduğunu belirtmiştir. Sokakta İstop ve yakartop gibi bir çok oyunu oynayarak geçirdiği bir çocukluk dönemi olmuştur.

Ailenin tek çocuğudur. İki taraftan da Çerkes asıllıdır. İlkokulda Mimar Sinan’da 3 sene keman, bir sene de piyano eğitimi almıştır. Ortaokul ve Lise’de okul tiyatrosunda yer almıştır. Saint Joseph mezunu’dur. Lise son sınıfta üniversitelere başvururken Paris’te Sorbonne Üniversitesi’ne başvurmuş, mülakata gitmiş ve kabul edilmiştir. Okul dışında tüm vaktini kütüphane de geçirmiştir. 1 sene sonra okulu bırakıp tekrar Türkiye’ye dönmüş ve Yeditepe Üniversitesi’ni burslu kazanmış mezun olmuştur. Ayrıca New York Film Akademisinde atölyelere katılmıştır.

Damla Sönmez Hakkında Gerçekler:

Güzelliğin oyunun ve oyunculuğun önüne geçmemesi gerektiğini düşünmektedir.
Pilates yapmakta ve yürüyüş yapmaktan da büyük keyif almaktadır.
2009 yılında Bornova Bornova filmi ile 46. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.
Bornova Bornova filmi ile Altın Portakal. Deniz Seviyesi adlı film ile Altın Koza Ödüllerinin sahibi olmuştur.
22 yaşında Altın Portakal, 27 yaşında ise Altın Koza sahibi olmuştur.
Siyaset ile ilgin nasıl sorusuna, Sinir bozmadan takip etmeye çalışıyorum cevabını vermiştir.
Damla Sönmez nerede yaşıyor? sorusunun cevabı, İstanbul, Kadıköy Moda’dır.
En sevdiği kitap ve yazarlar: Hermann Hesse’nin Bozkırkurdu ve Siddhartha kitapları ve Clarissa P. Estes’nin Kurtlarla Koşan Kadınlar eseri.
Milky Chance’in Stolen Dance ve Jake Bugg şarkılarını sevmekte, vazgeçemediği motivasyon şarkısı ise Two Fingers.
Yalnız kalmaktan ve tek başına vakit geçirmekten büyük keyif almaktadır.
Pazar günlerini, işi yok ise, doğa, oksijen, kitapları ve arkadaşları ile birlikte geçirmekten hoşlanır.
Genellikle gardırobunda Pastel renkler, kahverengi, hardal tonları ve açık yeşil renkleri tercih etmektedir.
60’lı ve 70’li yılları yaşayabilmek, örneğin bir Woodstock konserine gidebilmeyi çok isterdi.
Alışverişte uzun uzun vakit geçirmeyi sevmeyen Damla Sönmez, gözüne çarptığı ve beğendiği şeyi hemen alıp çıkma taraftarıdır.
Oyuncu olmasaydı belki Arkeolog olmayı isteyebileceğini dile getirmiştir.
Sibel adlı sinema filmi için rolüne babasıyla hazırlanmıştır. Hiç ıslık çalmayı bilmezsen sonrasında, Islık Virtüözü olmuştur.
Milano’da ‘Da Vinci’nin Atı’ gibi pek çok ödül kazanmıştır.
İstanbul Film Festivali Uluslararası yarışma jürisinde yer almıştır.
Vazgeçemediği güzellik ürünün nedir sorusuna, Kiehl’s’ın tüm ürünleri cevabını vermiştir.
Düz mü, topuklu ayakkabı mı? tercihin hangisi sorusuna cevabı ise kesinlik düz botlar.
Tiyatro ve sahneyi kendisinin tazelenme alanı olarak nitelendirmektedir.

Damla Sönmez Boyu, Kaç Yaşında? Göz Rengi:

Boyu 1.62 cm, kilosu 52, göz rengi yeşil, burcu ise boğa’dır. 2021 yılı itibariyle yaşı 33. Tam ismi Tilya Damla Sönmez’dir. Her zaman rahatlıktan yana olan Sönmez, pilates yapmakta, çok uzak olmayan mesafelere ise mümkün oldukça yürüyerek gitmektedir. Günümüz itibariyle Çukur isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almakta ve Efsun karakterini canlandırmaktadır. Dizi de Burak Dakak, Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil, Kadir Çermik, Ercan Kesal ve Necip Memili gibi isimler de rol almıştır.

2019 yılında oyuncu Ushan Çakır ile nişanlanmış ancak 2020 yılında ayrıldıkları açıklanmıştır. Güzel oyuncu resmi instagram hesabını @iamdamlasonmez olarak kullanmaktadır. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 1,6milyon civarındadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz