Cimilli İbo

Cimilli İbo uzun yıllar Karadeniz müziğini temsil eden usta sanatçılarımızdandır. Hakkında ise hayranları ve sevenleri tarafından bir çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Cimilli İbo Kimdir? Aslen Nereli?

Trabzon’da dünyaya gelmiş, aslen Rize İkizdere Cimil Köyü’ndendir. Cimilli lakabını köyünden dolayı almıştır. 1972 doğumlu olan sanatçı uzun seneler bir çok albüm, şarkı, program ve konser ile sevenlerinin karşısına çıkmıştır.

Karadeniz’li sanatçı gerçek ismi ile İbrahim Özer özellikle kemençesi ve seslendirdiği eğlenceli ve hareketli şarkıları ile müzik severleri coşturmuştur. Yaptığı espriler, farklı kişiliği ve tarzı ile büyük beğeni toplayan Cimilli İbo Türkü söylemeyi çok sevdiğini bu sebepten dolayı Lise eğitimini yarıda bıraktığını belirtmiştir.

Doğmadan önce köylerinin yandığını ve neredeyse tüm evlerin kül olduğunu, sadece bir iki evin sağlam kaldığını bu nedenle ailesinin Trabzon’a taşındığını ve orada doğduğunu belirtmiştir. Babası hep okumasını istesede o kemençe çalmayı ve türkü söylemeyi çok sevmiş bu nedenle sürekli evden kaçmıştır. İlk olarak İzmir ardından İstanbul’daki akrabalarının yanına gitmiş, Lise eğitimini de müzik hayatı için yarıda bırakmıştır.

Bugüne kadar Sibelim, Hasretim Hepinize, Cayır Cayır Yanayi, Şakacı, Oyna, Kakara Kikiri, Cimilli İbo ve Fıkralar, Benida / Esma Hala, Sevdalı, Konser Coşkusu, Cimil’linin Düzüne / Ağla Yüreğim Ağla, Kemençe, Yalan Dünya Boş ve Sallama Çayı gibi albüm ve çalışmalara imzasını atmıştır.

Cimilli İbo Kaç Ölümü ve Ölüm Sebebi:

2020 senesinde koronavirüse yakalanmış, günlerce yoğun bakımda kalmıştır. Geçirdiği bu rahatsızlığın ardından böbrek yetmezliği ile mücadele etmiş ancak 2021 yılının Ağustos ayında 49 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

2 Yorumlar

  1. arkadaşlar ben ibrahim ağabeyle ilgili bilmediğm şey yoktur 1979 yılında doğması imkansız 1972 die biliorum ben 1994 de ilk kaseti Ağla yüreğim çıktı 15 yaşında çıkmış olması imkansız çok çileler çekmiştir kendisi fırıncıda çalıştı ordan para birikitirp müzikle ilgili bişeyler yapmak için müziğe girişi o kadar erken olmadı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz