Çimen Yalçın

Çimen Yalçın müzik dünyasının başarılı isimlerindendir. Hayranları genellikle kaç yaşında? aslen nereli? müzik hayatı, albüm çalışmaları gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1987 yılında dünyaya gelen Çimen Yalçın, Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde doğmuştur. Henüz İlkokul çağında, 6 yaşında iken ilk sahne deneyimini yaşayan Yalçın’ın ilk bağlamasını ise 11 yaşında iken abisi ona hediye etmiştir. 14 yaşında TRT İzmir Radyosu tarafından açılmış olan Türk Halk Müziği Gençlik Korosu sınavını kazanmıştır.

Çimen Yalçın eğitimi, müzik kariyeri;

TRT ve TRT İzmir Radyosu’na çıkmış türküler seslendirmiştir. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Bölümü’nden mezun olan başarılı sanatçı, 2016 yılında, British Council tarafından düzenlenen “The Mix City” isimli projede Europe Music Awards’a (MTV ödülleri) layık görülen isim olmuştur.

2004 yılından bu yana profesyonel olarak müzik hayatına devam etmekte, 2013 yılından beri ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu bünyesinde ses sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Son dönemlerde özellikle bir çok sinema ve dizi gibi projelerin içerisinde yer alan ünlü isim seslendirdiği türküler ile ekran başındaki izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde, O Vay Ben Ağlarum türküsü ile geceye damga vurdu. Anonim olan türkünün “Aman Ali” nakaratını, “Aman Zeyno” diye okumuştur. Dizide Zeynep karakterini Ece Hakim canlandırmıştır.

Evli olan başarılı sanatçı’nın eşi Şeniz Çiçekçioğlu’dur, eşi de müzik öğretmeni olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz