Cilalı İbo

1928 yılında dünyaya gelen, sinema severler tarafından Cilalı İbo ismi ile tanınan Feridun Karakaya İstanbul, Fındıklı doğumludur.

İlköğretim eğitimini Fındıklı’da tamamlamış ardından Gaziosmanpaşa Ortaokulu, Yeni Kolej, Anadolu Lisesi ve Kabataş Lisesi son sınıfında eğitim hayatını sonlandırmıştır.

1944 senesinde şehir tiyatrolarına adım atan Feridun Karakaya, ilk tiyatro oyununda figuran, Jul Sezar karakteri ile sahneye çıkmıştır. Ayrıca yine o dönemde Kızılırmak-Karakoyun filminin oyuncu kadrosunda figüran olarak yer almıştır.

Cem Karakaya isminde bir oğlu vardır, oda babası gibi günümüzde oyuncu olarak kariyerini sürdürmektedir. Feridun Karakaya’nın ismi 2007 yılında İstanbul, Beykoz Belediyesi tarafından açılan tiyatroya verilmiştir.

Rol aldığı bazı sinema filmleri ise, Vatan ve Namık Kemal, Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar, Beyaz Mendil, Görünmeyen Adam İstanbul’da, Meçhul Kadın, Şehir Yıldızları, Berduş, C. İbo Yıldızlar Arasında ve Casuslar Arasında, C. İbo ve Tophane Gülü, Gurbet, Gönül Kimi Severse, C. İbo’nun Çetesi, Güzeller Resmi Geçidi, Cİlalı İbo Zoraki Baba, C. İbo Rüyalar Aleminde, Kızlar Pansiyonunda ve Perili Köşkte, Beş Şeker Kız, C. İbo Kadın Avcısı, Sevinç Gözyaşları, Düğün Gecesi, Serseriler Kralı, Sinekli Bakkal, Cilalı İbo ve Kırk Haramiler, Şark Yıldızı, Beşikteki Miras, Newyorklu Kız, Kısmet, Aman Karım Duymasın, Skapenin Dolapları, C. İbo Beni Anneme Götür, Perihan Abla, Cilalı İbo Maceralar Peşinde, Hayat A.Ş, Banka ve 2006 yılında kendisini canlandırdığı Hatıralar Sineması.

Kendine has oyunculuğu ve canlandırdığı karakterler ile uzun süre bir çok sinema filminde rol almış, 24 Nisan 2004 tarihinde 76 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz