Cihan Özdemir

Cihan Özdemir rap müzik dünyasının önemli isimlerindendir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Cihan Özdemir Kimdir? Nereli?

Rap müzik dünyasının önemli isimlerinden olan Cihan Özdemir, rap sanatçısı, söz yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aslen Mısır göçmeni olan anne tarafı İstanbul’lu ve baba tarafı ise Sivas’lıdır. Burcu kova, yükselen burcu ise Aslan’dır.

Rap ve diğer müzik tarzlarını harmanlayarak kendine has bir tarza sahiptir. Ayrıca müzik prodüktörü olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

Henüz 12 yaşında iken kendi şarkı sözlerini yazmaya başlayan Özdemir, 90’lı yılların sonunda ise kendi çalışmalarını hayata geçirmiştir. 2000’li yıllarda Rap müzik piyasasında, hem müzik prodüktörü hem de müzik direktörü olarak çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmüştür.

Geçmiş yıllarda kullandığı takma ismi “Evilsonic” ile çıkardığı HerANKARAnlık albüm çalışmasında parçalara eşlik ettiği yeraltı piyasasınca çok kişi tarafından bilinmektedir. Albüm 2003 yılında çıkmıştır. Ayrıca albümde ilk defa bir Amerikalı Rap sanatçısı (Nasty-Zay) bir Türk toplama albüm çalışmasında konuk olarak yer almıştır.

2010’lu yıllarda ise Türkiye genelinde popüler gece kulüplerinde R&B Hip-Hop Gecesi konseptinde sahne performansları ve çeşitli festivallerde konserler sergilemiştir. Günümüzde de bu etkinliklerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

2020 yılında Giderken ve Okan teklileri başta olmak üzere RockA ile ortak çalışması olan, yeniden düzenlenen herANKARAnlık teklisini müzik severler ile buluştumuştur.

Bu tekli çalışmalarından sonra, 2021 yılında Whatcha Need, Whatcha Need (Shadow Remix) İngilizce sözlü Rap teklilerini dinleyicisi ile buluşturmuştur. Spiritüalizm ile de ilgilenen başarılı sanatçı, mistik ve derin sözlere yer verdiği son zamanların popüler bir alt Hip-Hop türü olan Drill stilindeki teklisi MATRIX ile dinleyicisine farklı bir ses deneyimi sunmayı hedeflemiştir. MATRIX yayınlandığı ilk haftadan itibaren dinleyicilerinden büyük bir ilgi görmüştür.

Başarıları:

2005 yılında Atv ekranlarında yayınlanmış olan Star Avı Yarışması’nda 6000 yarışmacı arasından finalde ilk 5 yarışmacı arasında yer almıştır. Cihan Özdemir, finalde bulunan tek solo rap sanatçısı olmayı başarmıştır.

2008 MTV & Vodafone Sound Bites Yarışmasında bütün Avrupa genelinde 30 ülkeden katılan sanatçı ve gruplar arasında en çok dinlenilenler kategorisinde üçüncülük kazanmıştır.

2008 Myspace Music bölümünde “Yılın En İyi Müzikleri” kategorisinde yer almıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz