Çiğdem Taştan

Çiğdem Taştan hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eğitimi, müzik kariyeri gibi soruların cevapları, kısaca biyografi ve hayatı.

1988 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Çiğdem Taştan baba tarafından aslen Tokat Reşadiye, anne tarafından ise Giresun’ludur. Lise eğitimi dahil İstanbul’da okumuş ardından Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Çocukluk yıllarında, her yaz döneminde ailesi ile birlikte tatillerini memleketi Tokat, Reşadiye Saraykışla Köyü’nde geçirmiştir.

Üniversite eğitiminin ardından bir arkadaşı vasıtası ile bağlama virtüöz’ü Çetin Akdeniz Hoca ile tanışmıştır. Çetin Akdeniz’e ait Mavi Nota Halk Türküleri Topluluğu ile başlangıç yapmıştır. 2 sene kadar bu koro’da yer almış daha sonra bireysel çalışmalar yapmak istediği için korodan ayrılmıştır. Rotasını Balkanlara çevirmiş kültürü, folklorik özelliklerini yerinde görmek için 3 ay Makedonya’da kalmış, bu süreçte Sırbistan, Arnavutluk, Kosova ve Bulgaristan gibi ülkelere kısa süreli geziler yapmıştır.


Müzik hayatını başarılı bir şekilde sürdüren sanatçı Anadolu’dan Balkanlara; Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Bulgarca, Farsça, Gürcüce, Ermenice, Kürtçe, Zazaca, Azerice, Ladino dillerinde çok geniş bir repertuvar’a sahiptir. Henüz albüm çalışması yoktur ama buna rağmen gerek uluslararası gerekse ulusal düzeyde bir çok etkinlikte boy göstermiş, sesi ile halk ezgileriyle, müzik severlerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Özellikle Paul Dwyer ile birlikte seslendirdiği eserler ile dikkatleri üzerine çeken başarısı sanatçı, Dwyer ile Mağusa Limanı ve kendi memleketine ait olan Tokat türküsü Keltepe’nin Taşlarını seslendirmiştir.

5 Yorumlar

  1. Üç gün önce Karaman Sarıveliler Göktepe doğal ürünler şenliğinde konser vermiştir araç ihtiyacı tarafımdan karşılanmıştır (ulaşımını kendim yaptım) müthiş bir ses eserine sahip kendisini kutluyorum çok güzel di..

  2. Çiğdem hanım şarkılar, türküler bu kadar mı güzel söylenir. Harika bir ses, müthiş pozitif bir enerji.,şiddetle herkesin dinlemesini takip etmesini tavsiye ediyorum

  3. Güzelliğiyle, sesiyle bir bütün olmuş. Seslendirdiği bütün eserleri, yaptığı samimi mimiklerle ayrı bir güzellik çıkıyor ortaya. Dinledikçe türküleri içimde yaşamaktayım. Başarıların devamını dilerim.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz