Çiğdem Kılıçgün Uçar

Çiğdem Kılıçgün Uçar (HDP) Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Çiğdem Kılıçgün Uçar Kimdir?

Çiğdem Kılıçgün Uçar siyasetçi, politikacı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü. ilkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini Erzincan’da tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü mezunudur. 1999 senesinde HADEP Bakırköy ilçe örgütüne katılarak siyasete atılmıştır. İstanbul’da bir dönem öğretmenlik yaptığı belirtiliyor.

Çiğdem Kılıçgün Uçar Nereli?

Çiğdem Kılıçgün Uçar aslen Erzincan doğumludur.

Kısaca Siyaset Hayatı:

Demokratik Toplum Partisi’nde uygulanan eş başkanlık sisteminin, 2009 yılında il bazında İstanbul’da uygulanması ile ilk İl Eşbaşkanı olarak seçilmiştir. DTP kapatılınca aynı görevi 2011 yılına kadar Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Eş Başkanı olarak yürütmüştür. 22 Haziran 2014 tarihindeki HDP 2. Olağanüstü Kongresi’nde PM üyesi seçilmiştir.

HDP PM üyeliği sonrasında, Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis üyeliği ile Halklar ve İnançlar Meclisi’nde çalışmalarını yürütmüştür. Sultangazi Kadın Dayanışması girişimi kuruluş çalışmalarında yer alan Uçar, Yeşil Sol Parti’nin 16 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen 2. Olağanüstü Kongresi’nde İbrahim Akın ile birlikte Eş Sözcü olarak seçilen isim olmuştur.

Kariyerini toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini desteklemeye adamıştır. Ayrıca kadın hakları ile ilgili çeşitli yüksek profilli davalarda yer almıştır.

Resmi instagram hesabı @cigdemkilicgunucar ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz