Cezmi Ersöz

Cezmi Ersöz en son yapmış olduğu açıklamalar ile bir anda tüm medyanın ilgi odağı olmuştur. Yaptığı açıklama da halkın sevişmeyi bilmediğini, eş değiştirmenin evlilik hayatını uzun tutabileceği yönünde yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Hakkında ise kimdir? nereli? kaç yaşında? evli mi? gibi bir çok soru merak konusu olmuştur.

1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cezmi Ersöz, Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiştir. Ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından reklam yazarlığı ve gazetecilik yapmıştır. Cumhuriyet, Güneş, Özgür Gündem, Aydınlık gibi günlük gazetelerde yazıları ve röportajları yayınlanmış, haftalık Deli isimli dergide yazmıştır. En son Leman dergisinde yazmış ancak dergi yazarları ile yaşanılan anlaşmazlıklar nedeni ile oradan ayrılmıştır. Sonrasında Şizofren dergisinde yazacağı belirtilsede günümüzde, Deve’ ve ‘Islık dergisinde yazmaya devam etmektedir.

Genellikle kitaplarında insanın iç yolculuğunu melankolik bir dille anlatan Cezmi Ersoy, yazar ve şair olarak eserlerinin altına imzasını atmaya devam etmektedir.

Özellikle Şizofren Aşkın Günlükleri isimli kitabı ile dikkat çeken Cezmi Ersöz bir röportaj’da samimi açıklamalarda bulunmuştur. Okuruna karşı çıplak olmayı seçtiğini, tutucu bir toplumda yaşadığımız için de yazdıklarından dolayı çok tepki alacağını bildiğini belirtmiştir. Kitabında yer alan çiftin sık sık gay, travesti gibi farklı cinsel yönelimlerde bulunup partnerlerle birlikte olduğu yazılmıştır. Kitapta deneyimler aslında sizin yaşadığınız şeyler mi? sorusuna ise hayal edip yazdım dersem dürüst olmam. Grup se kse dahil oldum. Dönem dönem böyle deneyimler yaşadım, yaşamasaydım zaten yazamazdım diye açıklama yapmıştır.

Cezmi Ersöz yazmış olduğu eser, şiir, öykü, deneme ve kitapları;

1991 Kafka Market
1993 Hayat Bir Emrin Var mı?
1993 Şehirden Bir Çocuk Sevdin Yine
1994 Haritanın Yırtılan Yeri, Ancak Bir Benzerim Öldürebilir Beni , Son Yüzler
1995 Saçlarının Kardeş Kokusu
1996 Annelik Oyunu Bitti
1997 Kırk Yılda Bir Gibisin, Yok Karşılığı Yüzünün
1999 İçime Gir Ama Sigaranı Söndürme
2000 Bana Türkçe Bir Ekmek Ver
2001 Sizofren Aşka Mektup
2002 Yine Seninle Geldi Hayat
2003 Açıkla Bana Bu Işığı, Hayallerini Yak Evi Isıt
2004 Ölürsem Beni Seninle Ararlar Şimdi, Suçtur Umutsuzluğa Kapılmak
2005 Zarfını Ben Açardım Sana Yazdığım Mektupların
2006 Derinliğine Kimse Sevgili Olamadı
2007 Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk, Açıkla Bana Bu Işığı
2008 Hata Yaptıysam Aramızda Kalsın
2009 Beni Asıl Hayat Aldattı

Cezmi Ersöz evlidir. Ancak uzun süredir eşi ile ayrı yaşadıklarını belirtmiştir. Bir imza gününde tanıştığı Tiyatrocu Dila Akduman ile Bodrum’da evlenmiştir. Daha önce Özlem Hanım ile bir evlilik gerçekleştirmiş boşanmıştır.

Yaşadığı deneyimlerin eşinden önce yaşadığı deneyimler olduğunu da röportaj’ında dile getirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz