Ceyla Pazarbaşıoğlu

0

Ceyla Pazarbaşıoğlu ekonomi ve finans dünyasının küresel çapta başarılı isimlerindendir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ceyla Pazarbaşıoğlu Eğitimi, kariyeri;

Lisans eğitimini Boğaziçi üniversitesi’nde tamamlamış ve Georgetown University’de iktisat doktorası yapmıştır. 1992-1998 yılları arasında IMF’nin Türkiye, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Gana, Kore ve Tayland operasyonlarında çalışmıştır.

1998-2001 yılları arasında Hollanda bankası ABN Amro’da baş ekonomist olarak görev alan Pazarbaşıoğlu, 2001 krizinde Türkiye’ye gelerek Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Kemal Derviş’in ekibinde yer almıştır. IMF’de görev yaptığı sürede iflasın eşiğine gelen Ukrayna ile 16 milyar dolarlık stand-by anlaşması için görüşmeleri yürüten ve sonuçlandıran ekibin de başında yer almaktaydı.

2020 yılı Ağustos ayında, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Strateji, Politika ve Gözden Geçirme Bölümü’nün başına Dünya Bankası’nın Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan, ekonomist Ceyla Pazarbaşıoğlu’nun getirildiğini duyurdu.

Pazarbaşıoğlu’nu “entelektüel bir lider” olarak tanımlayan Georgieva, Pazarbaşıoğlu’nun özellikle yükselen piyasa ekonomileri ve düşük gelirli ülkelerdeki insanlara yardımcı olacak politikaların nasıl tasarlanacağı konusunda önemli bir deneyime ve “mükemmel” yönetim becerilerine sahip olduğuna dikkati çekmiştir.

Ceyla Pazarbaşıoğlu 23 yıl boyunca çalıştığı IMF’de fonun Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü’nün başkan yardımcılığına kadar yükselmiş, akabinde Dünya Bankası Grubu’na katılmıştır.

Kendisinin özel hayatıyla ilgili bilgilere tüm araştırmalarımıza rağmen ulaşılamamıştır.

SOSYAL MEDYA

Twitter: @ceylaP_WBG
Takipçi sayısı: 22,4K

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz