Cenk Bıyık

Cenk Bıyık hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? doğum yeri, doğum tarihi, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cenk Bıyık, Moda İlköğretim Okulu’nda okumuş, o dönemde Üsküdar Adile Naşit deneme sahnesi çocuk tiyatrosunda, Mete Akkaya yönetiminde tiyatro ve müzik eğitimi almıştır. Ardından Fenerbahçe Lisesi’nde okuduğu dönemde Tevfik Gelenbe Tiyatrosu gençlik kadrosunda çeşitli tiyatro oyunlarında rol almıştır.

Lise eğitiminin ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi Opera – Şan Bölümüne giren Cenk Bıyık, 1 sene Opera – Şan Eğitimini Ruhsar Öcal ile devam ettirmiştir.

1996 yılında Çiçek Kurra Kanter’in öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan Bölümü’ne ve aynı sene İstanbul Oda Koro’suna dahil olmuştur. 2002 yılında ise İstanbul Üniversitesi’nden Suat Arıkan’ın öğrencisi olarak mezun olmuştur.

1 sene Şef Yeşua Aroyo ile Madrigaller ve Rönesans öncesi müziği üzerine çalışmış, aynı sene Cemal Reşit Rey Opera Korosu’na dahil oldu, G.Donizetti’nin L’eliser D’amore, Ahmet Adnan Saygun’un Özsoy Operalarında görev aldı. Atatürk Kültür Merkezi ve Avusturya Kültür Merkezi’nde resitaller verdi.

Daha bir çok kültür merkezi ve üniversite bünyesinde konserler veren Cenk Bıyık, Şef Faris Akarsu’nun müzikal çalışmalarına katılmış ve Bursa Devlet Bölge Senfoni Orkestrası ile Broadway müzikalleri konserinde solist olarak görev almıştır.

Almanya’nın ve diğer Avrupa ülkelerinin birçok şehirlerinde konserler ve resitaller vermiş, bu sebeple 2004 yılında Avrupa Kültür Vakfınca, Avrupa da Sanatla ilgili olarak, Türkiye’yi Avrupa Ülkelerinde tanıtan, Türkiye’nin Avrupa Birliğine giriş çabalarına destek sağlayan, başarılı genç sanatçılara verilen Avrupa Kültür Ödülüne layık görüldü. Ödülünü, 30 Ekim 2004 tarihinde, İstanbul Dolmabahçe Sarayında düzenlenen ödül töreninde, Avrupa Kültür Vakfı Başkanı Sayın Dr. Ernest Seidel’den aldı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz