Cengiz Solakoğlu

0

Cengiz Solakoğlu hakkında merak edilen kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? doğum yeri, doğum tarihi kaç? Ne iş yapıyor? Kısaca iş hayatı ve biyografi bilgileri.

1943 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen Erzurum’ludur ve Erzurum’da doğan Solakoğlu İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 senesinde mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 3 sene sonra 1967’de Beko Ticaret bünyesinde Satış Elemanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Cengiz Solakoğlu iş hayatı;

1977 ve 1983 yılları arasında Beko Ticaret Anonim Şirketi’nin Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. Ardından 1983 ve 1991 yılları arasında Atılım Anonim Şirketi’nin Genel Müdürlüğünü yapmış, 1991 senesinde ise Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı görevine atanan isim olmuştur.

1994 yılında Tüketim Grubu Başkanlığı’na getirilmiş olan Solakoğlu, diğer bir yandan aynı zamanda 1996 ve 1998 yılları arasında Koç Holding Yürütme Kurulu Üyeliği’nde yer almıştır.

Emekliliği;

2004 senesinde 60 yaş sınırı nedeni ile 37 sene 8 ay çalışmış olduğu, Koç Topluluğu’ndan, Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı görevi ile birlikte emekli olmuştur.

Cengiz Solakoğlu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurucuları arasında yer almaktadır. TEGV ‘nın kuruluşundan günümüze kadar aralıksız olarak Yönetim Kurulu’nda bulunmuştur. 2002 – 2004, 2007 – 2011 ve 2015 – 2019 seneleri arasında ise Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

3 dönem İstanbul Ticaret Odası’nda Meclis Üyeliği
3 dönem Sanayi Odası’nda Meclis üyeliği
2 dönem’de, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nda Yönetim Kurul Üyesi olarak görev yapmıştır.

Solakoğlu tüm bunların yanı sıra, Kale Grubu Şirketlerinden Kalekim’in Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Emekliliğin ardından CS Danışmanlık firmasını kurmuş ve bir çok aile şirketinin Yönetim Kurulları’nda yer almaktadır. Finans sektörünün yanı sıra, gayrimenkul, teknoloji, perakende, tekstil vb. sektörlerde strateji danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Güneri Civaoğlu

Başarılı iş adamı Cengiz Solakoğlu evlidir. 2 çocuğu, üçte torunu olduğu belirtilmektedir. Son olarak sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olduğu’nuda aktarabiliriz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz