Cengiz Samsun

0

Cengiz Samsun Şahsiyet isimli dizi de Rüstem karakterini canlandırmıştır. Tiyatro kökenli oyuncu hakkında merak edilenler. Kimdir? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Cengiz Samsun Kimdir? Aslen Nereli?

1978 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu aslen Hatay doğumludur. Sanat yaşamına profesyonel olarak 19 yaşında iken 1997 senesinde Erkan Yücel Halk Tiyatrosu ile başlangıç yapmıştır. Daha sonra Abdullah Şahin Nokta ve Tuncay Özinel Tiyatrosu dahil bir çok özel tiyatro bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. İlerleyen süreçte bir çok sinema ve dizi de rol almış ve rol almaya da devam etmektedir.

Mimar Sinan Üniversitesi MİM Kulübü’nde misafir Karagöz ve Kukla sanatçısı olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Cengiz Samsun ayrıca İBB Gösteri Sanatları Merkezi ve Kocaeli BB Belediye Konservatuarı’nda Karagöz-Kukla dersleri vermiştir.

2012 senesinde UNESCO ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SOKÜM (Somut Olmayan Kültür Mirası Taşıyıcısı) seçilmiştir.

Yurt içi ve yurt dışında Karagöz ve Kukla oyunları ile festivallere katılmıştır.

201 senesinde Gölge, Karagöz, İpli Kukla, Masa Kuklası ve Meddah disiplinlerini bir araya getirdiği LEYLA İLE MECNUN. 2015 senesinde ŞAHMARAN. 2017 senesinde ise DOMATES KRAL isimli oyunların kukla, tasvir, sahne tasarımlarını yapmış ve sahnelemiştir. Klasik Karagöz oyunlarını da icra eden Cengiz Samsun, bazı klasikleri de günümüz dili ve teknikleri ile yeniden yorumlamaktadır. Karagöz Dinozor Diyarında, Karagöz’ün Organları, Karagöz’ün Deniz Rüyası ve Musa Ağacı adlı özgün Karagöz oyunlarını yazmış ve perdeye taşımıştır.

Ödülleri:

Karagöz Derneği “Yaşayan İnsan Hazinesi Metin Özlen Özel Ödülü” (2017)

UNIMA Türkiye Milli Merkezi “Başarılı Karagöz Kukla Sanatçısı Ödülü” (2017) UNİMA İstanbul Yönetim Kurulu üyeliği görevi devam etmektedir.

Tiyatro:

Kocaeli BB Belediye Konservatuarı (Eğitmen) (2013-2015)

İBB Kültür AŞ Gösteri Sanatları Merkezi (Eğitmen) (2009-2012)

Tuncay Özinel Tiyatrosu (2009-2010)

Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosu (2008-2009)

Tuncay Özinel Tiyatrosu (2007-2008)

Cengiz Samsun Kukla ve Karagöz Tiyatrosu (2003)

Erkan Yücel Halk Tiyatrosu (1997–2003)

Oynadığı sinema ve diziler:

Eve Giden Yol 1918 (Sinema Filmi)
Rus Gelin (Sinema Filmi)
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Anam Ağlar
Kurtlar Vadisi
Dur Yolcu
Bir İstanbul Masalı
Ölümsüz Aşk
Şahsiyet (Dizide Haluk Bilginer başrolü üstlenmiştir.)

Kaynak; https://www.cengizsamsun.net

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz