Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Yeşil Sol Parti’den Diyarbakır milletvekili adayı olmuştur. Yazıları, eserleri, kitapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Cengiz Çandar Kimdir?

Cengiz Çandar gazeteci, yazar, köşe yazarı. Ankara’da İlköğretimi tamamlamış ardından Talas Amerikan Ortaokulu, Tarsus Amerikan Koleji’ni tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde asistan olarak görev almıştır.

Cengiz Çandar Nereli?

Cengiz Çandar aslen Ankara doğumludur.

68 kuşağı gençlik hareketlerinde yer alan Çandar, Doğu Perinçek liderliğinde Aydınlık Hareketine katılmışıtr. TİİKP merkez komitesi üyeliği görevini üstlenmiş, Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı olarak faaliyetlerde bulunmuş bu nedenle 12 Mart Askeri Müdahalesi’nin sakıncalıları arasında gösterilmiştir. Daha sonra yurtdışına çıkmış, Filistin direnişi çerçevesinde Şam’da, Beyrut’ta, Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşamış, 1974 senesinde Türkiye’ye dönmüştür.

1976 senesinde, Vatan Gazetesi Dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak gazetecilik mesleğine başlamıştır. Türk Haberler Ajansı, Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş, Sabah ve Yeni Şafak, Referans ve Radikal gazetelerinde çalışmıştır.
cengiz candar1 jpg
80’li yılların bir bölümünü Lübnan’da, İran ve Orta Doğu’nun diğer merkezlerinde geçirmiş, 80’lerin ikinci yarısında ise Doğu Avrupa’ya ve eski Sovyetler Birliği’ne yönelmiştir. 1991 ve 1993 yılları arasında ölüm dönemine kadar rahmetli Turgut Özal’ın danışmanlığını yapmıştır.

1993 ve 1995 yıllara arasında Bosna Hersek başta olmak üzere Balkanlar’a yönelen Çandar, aynı senelerde Yeni Demokrasi Hareketi kurucu üyeliği yapmıştır.

1995’de Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’nü alan Çandar, 1997 ve 1999 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihi ve Orta Doğu politikası dersleri vermiştir.

1999 ve 2000 yıllarında Amerika Washington’da önemli araştırma merkezlerinde yer almıştır.

40 yıllık mesleki hayatı boyunca 7 ayrı cumhurbaşkanı görev almış ve tümünü şahsen tanımaktadır. Rahmetli Turgut Özal’ın danışmanlığını yapan Çandar, Abdullah Gül ile şahsi dostluğu bulunduğunu belirtmiştir. Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret ettiği iddiası ile yargınlandığı belirtilmektedir.

Kitapları, Eserleri

Direnen Filistin (1976)
Dünden Yarına İran (1981)
Ortadoğu Çıkmazı (1983)
Tarihle Randevu (1983)
Güneşin Yedi Rengi (1987)
Benim Şehirlerim (1999)
Çıktık Açık Alınla (2001)
Mezopotamya Ekspresi: Bir Tarih Yolculuğu (2012)

Resmi twitter hesabı @CengizCandar ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz