Cemil Ağacıkoğlu

Film yönetmeni olan Cemil Ağacıkoğlu, 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Kastamonu Tosya’lıdır. İlkokul yıllarında fotoğrafçılığa olan ilgisi ve yeteneği farkedilen Ağacıkoğlu’nun yönetmenliğinin yanı sıra fotoğrafçılık alanındada başarılara imza attığını görmekteyiz.

1990 yılında profesyonel olarak fotoğrafçılığa başlamıştır. Çektiği fotoğraflarla yurtdışında bir çok sergiye katılmıştır.

1995 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından ‘Artıste Fıap’ ünvanını almıştır. 1999 yılında İsviçre’de düzenlenen Siyah Beyaz Bienalinde Dünya birinciliğine layık görülmüştür ve yine 1999 yılında Altın Koza film Festivalinde Fotoğraf yarışmasına katılarak büyük ödülü kazanmıştır. 1999 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından Excellence Fıap ünvanını almıştır. 2002 yılında ise en iyi video klip yönetmenliği ve Balkan fotoğraf yarışmasında ikincilik ödülünü kazanmıştır.

Cemil Ağacıkoğlu 4 yıl boyunca kendi atölyesinde fotoğrafçılık eğitimi vermiştir. Türkiye’deki ünlü müzik gruplarına klipler çekip albüm tasarımlarını yapmıştır. Fotoğrafçılık ve film yönetmenliğinde oldukça geniş kitlelere hitap etmiştir. Her iki alanda da yeteneklerini oldukça iyi sergilemiştir. Çektiği kısa filmler: Kapak, İ am İvan, İp, İt What White,Polis filmleridir. İlk uzun metrajl filmi olan Eylül’ü 2010 yılında çekmiştir. Eylül filmi ile en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır. Daha sonra 2012 yılında ‘Özür Dilerim’ isimli filmi çekmiştir.

Antalya Film Festivali Rengahenk Seçkisi İzleyici Ödülü’ne Tarla filmi ile aday olarak katılmıştır. Boy, kilo ve eğitim durumu ile ilgili bilgilere henüz ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz