Cavit Kavak

0

Cavit Kavak hakkında merak edilen siyaset hayatı, eğitimi gibi bir çok sorunun cevabı. Peki aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim? çocukları, ailesi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılında Mardin’de dünyaya gelmiş, annesi Dehla Hanım, babası ise Mustafa Bey’dir. Aslen Mardin’lidir çocukluk yılları doğup büyüdüğü memleketinde geçmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mehmet Cavit Kavak ayrıca, Kingsway Princeton ve Ealing Tecnical College, Amerika Minnesota Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika konusunda Master yapmıştır. Bankacı, avukat ve işletmeci olmuştur.

Üniversite eğitimi döneminde Dev-Genç’li olduğu belirtilen Cavit Kavak Deniz Gezmiş’in arkadaşları arasında yer almış, üniversitede öğrenci temsilciliği yapmış hatta Rektör odasının işgali gibi eylemlere katıldığı belirtilmektedir.

ANAP İstanbul eski Milletvekili’dir. Anavatan Partisi Kurucu Üyeliği, 18., 19., 20. ve 21.


1983 tarihinde kurulmuş olan Anavatan Partisi kurucu üyeliğini üstlenmiş, 1997 tarihinde İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Turguz Özal’ın danışmanlığını yapmış ve Devlet Bakanı olarak hükümette çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Avrupa Demokratlar Birliği Daimi Komitesi Üyesi, (NATO) Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Eski Başkanı ve IPU Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı yaptı.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın en yakınında yer almış, hatta Yılmaz’ın sırdaşı olarak tanımlanmıştır. Cavit Kavak Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak ile evlidir ve bu evliliğinden iki oğlu vardır. Eşi Neşe Hanım Kadın Doğum Uzmanı, Doktor, Akademisyen ve İş İnsanı’dır. Çocuklarının isimleri Hasan ve Mehmet’tir. Oğlu Mehmet Kavak Koç Lisesi’ni tamamlamış, üniversite mezuniyetinin ardından ise, bitirdiği yıl Avrupa’da Avusturya Parlementosu’nda staj yapmıştır. Amerika’da Uluslar arası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Diğer oğlu’da aynı şekilde iyi bir eğitim almıştır.

En büyük lüksü Kitap okumak olan Cavit Kavak’ın son olarak Arapça ve İngilizce bildiğini de aktarabiliriz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz