Carvajal

1904 olimpiyatları carvajal diye tarihe not düşmekte fayda var. Spor dünyasında farklı ve bir o kadar trajikomik, enteresan bir şekilde ismi sıkça anılan Carvajal gerçekte Küba asıllı bir postacıdır. Balık burcudur.

18 Mart 1875’te Küba’da dünyaya gelmiş, 27 Ocak 1949 yılında 74 yaşında Havana’da yaşamını yitirmiştir.

Tam ismi El Andarín Carvajal’dır. Ülkesi Küba’da reklam amaçlı bir çok koşulara katılmış ve para kazanmıştır.

1904 senesinde gerçekleştirilen olimpiyatlara başvurmuş ve başvurusu kabul edilince kıyıda köşede biriktirdiği paralar ile Amerika’ya gitmiştir. İlk olarak New Orleans’a varan Carvajal nefsi ile başbaşa kalınca kendisini kumar masasında bulmuştur.

Tüm parasınıda bu masada bırakınca New Orleans’tan, St Louis’e kadar yürümek zorunda kalmıştır. Olimpiyatların gerçekleştiği yere vardığında olimpiyatların başlamasına sadece 1 saat kalmıştır.

Ancak Carvajal’ın spor kıyafetleri bile yoktur. Daha sonra çevresinden yardım istemiş ve bir makas talep etmiştir. Bunun üzerine üzerindeki pantolonu şort’a çevirmiş, üst kısmında bulunan gömlek ile koşuya katılmıştır.

Koşu’da her ne kadar iyi bir performans sergilesede çok sıcak ve tozlu bir havanın olması, ayrıca 40 güne yakındırda bir şey yememiş olmasının verdiği dezavantajın sebebi ile şeftali yiyen seyircileri görmüş ve onlardan şeftali istemiştir. Ancak seyirciler Carvajal’ın ingilizcesinin bozuk olması ve kıyafeti nedeni ile onunla alay etmiş ve Şeftali vermemişlerdir. Bunun üzerine bulduğu koşu esnasında bulduğu küflü ve çürük bir elmayı boş midesine indirmiştir. Ardından mide bulantısı, kramp vs. tüm rahatsızlıklara rağmen koşuyu tamamlamayı başarmış ve yarışmayı 4. olarak tamamlamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz