Canan Uzerli

Canan Uzerli hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? müzik kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılında Türk baba ve Alman annenin çocukları olarak 1981 yılında Almanya’nın Kassel şehrinde dünyaya gelmiştir. Büyükbabası Almanya’ya işçi olarak giden kuşaktandır. Babası askerliğini bitirdikten sonra Almanya’ya üniversite eğitimi için gitmiş, Ursula Hanım ile evlenmiştir. Babası İstanbul Fatih doğumlu Hüseyin Üzerli, annesi ise Ursula Hanım’dır. Ülkemizde başarılı dizi projelerinde yer alarak adından söz ettiren başarılı oyuncu Meryem Uzerli ile kardeştir.

İki dilli olarak yetişen Canan Uzerli, iki kültür ile yetişmiş, almış olduğu çeşitli eğitim ve kazanımlar ile birlikte İçten Gelen Ses – Die Stimme aus dem Inneren isimli projesi ile kendisinin yazmış olduğu şarkıların ve müziğin eşliğinde müziksel olarak birleştirmiştir.

Canan Uzerli müzik kariyeri;

Çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlamış, yeteneğini okul ve gençlik korosunda şarkı söyleme şansı tanınarak teşvik edilmiştir. İlk tecrübesini ise Lise bitirme sınavları döneminde müzik grubundaki şarkı söylediği Kelt müzik grubu ile yaşamıştır.


2002 senesinde İstanbul Göztepe İstek Semiha Şakir Lisesi’nde asistan öğretmen olarak 1 ile 12. sınıf arası öğrencilere Almanca ve İngilizce dersleri vermiş ve 5 ay staj yapmıştır. Bu süreçte Türk kültürünü daha iyi tanıma fırsatı yakalamıştır.

Canan Uzerli eğitim ve albüm çalışmaları;

2003 senesinde Almanya Hamburg’a Türkoloji tahsili için dönmüş şan dersleri almış ve saz çalma kursuna devam etmiştir. Diğer bir yandan Hamburg Birdland’taki Jazzworkshop olmak üzere çeşitli müzik atölyelerinde etkinliklerde yer aldı. 2004’ten itibaren Hamburg Konservatuarı’nda Erek Siebel yönetiminde caz müziği gruplarında etkinlik göstermiş, öğrenci caz grubu ile bir çok kez sahne aldı. 2005’te Kassel Piano Bar Caruso’da caz şarkıları yarışmasında 1. olmuştur. Aynı sene profesyonel şarkıcı olmaya karar vererek Hamburg School of Music’te şarkıcılık öğrenimine başlayan Canan Uzerli, 2008 yılında mezun oldu. Bu dönemde Hamburg Café Amazonen’da Frank Wittenbrink’in Şarkı Akşamları programında şarkıcı ve oyuncu olarak sahne aldı, pop, bossa nova ve caz dallarında birçok müzik grubunun projelerine katkıda bulunmuştur.

Türkçe olarak şarkı söyleme tecrübesini ise Hamburglu rejisör Telat Yurtsever’in bazı projelerinde, kanuncu Turan Vurgun ile beraber hazırladığı Türk Sanat Müziği parçalarını solo söyleyerek kazanmıştır. 2009’da Berlin Türk Müziği Konservatuarı bünyesinde part-time öğrenime başladı ve Türk sanat müziği alanında kendisini daha da geliştirmek için Nuri Karademirli’den şarkıcılık dersleri aldı.

2010 senesinde Müzik öğretmenliği yapma teklifi alması sonucu Hamburg’a döndü.

2013 ‘te kendi ilk müzik grubunu kuran Canan Uzerli, 2014 senesinde İçten Gelen Ses başlıklı projesi ile, Hamburg Kültürlerarası Müzik Festivali Kendine Özgü”/eigenarten’de müzik grubu eşliğinde kendi ilk konserinin prömiyesini yaptı ve hayranlarından büyük alkış topladı. Ardından Berlin’de konser verdi. Almanya’nın çeşitli şehirlerinde verdiği birçok konserden ve 10 bini aşkın dinleyici tarafından download’lanan mini-albümünden sonra, Canan Uzerli 26 Ocak 2018’de tüm şarkılarını içeren ilk Türkçe CD albümünü çıkardı.

İlk albümünün ismi İÇTEN GELEN SES sunmuş olduğu müzik, Doğu ile Batı kültürü, şanson ile pop, duygusal melankolik ile kuvvetli ritmik parçalar arasında değişmektedir.


1 Yorum

  1. Sizinle gurur duyuyorum, önünüzdeki uzun senelerde de başarınızın artarak sürmesini içten dilerim. Umarım Hamburgda’ki konserinize gelebilirim…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz