Canan Tan

Canan Tan hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Kaç yaşında? eğitimi, kitapları, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1951 doğumlu usta yazar Canan Tan aslen Ankara‘da dünyaya geldi. Lise döneminde edebiyat’a olan ilgisi neticesinde bir çok birinciliğin sahibi olmuştur. Üniversite’yi derece ile kazanmış tavsiye üzerine Tıp Fakültesi’nde okumaya karar vermiştir. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Genellikle kendisine eczacı iken nasıl edebiyatçı oldunuz? sorusunun sorulduğunu resmi web sitesinde belirtmiştir. Bu soruya ise eczacı olmadan çok önce yazı hayatına başladığını ve Lise yıllarında Hisar Dergisi tarafından düzenlenen şiir yarışmasında aldığı 1.lik kupasının ardından bu dünyanın kapılarının kendisine aralandığını dile getirmiştir.

Mezuniyetin ardından evlenerek Diyarbakır’a taşınmıştır. Diyarbakır’da Piraye’yi yazmış, Eczacı olduğunda ise Eroinle Dans ve En Son Yürekler Ölür’ü yazmıştır.

İlerleyen süreçte İzmir’e taşınan Canan Tan, İzmir’de öykü yarışmalarına çeşitli yazılarını göndermiş ve ödüller kazanmıştır. Ayrıca, Hürriyet Ege ve Yeni Asır’da (İzmir) konuk köşe yazarı olarak güncel yazılar ve Milliyet Pazar bünyesinde mizahi yorumlar yazmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Güncel olayları esprili bir dille yorumlamıştır. Mimoza dergisinde Çuvaldız, Kazete adlı kadın gazetesinde Kazete-Mazete adlı köşelerde yazılar yazmıştır.


1996 senesinde Aziz Nesin’in 1. ölüm yıl dönümünde İnkılap Yayınevi tarafından düzenlenmiş olan mizah öyküleri yarışmasına katılan Canan Tan, İster Mor, İster Mavi isimli hikayesi ile 1. olmuştur. Yarışmanın ardından yarışmayı kazanmış olduğu öykü kitap olarak basılmıştır. Böyle ilk kitabı da yayınlanmış oldu. Ayrıca bu eser ile ülkemizde mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar unvanının sahibi olmuştur. Rıfat Ilgaz Gülmece ödülleri’ni de kazanmıştır.

Bir süre sonra çocuk kitapları yazmaya başlayan usta yazar 2002 senesinde ise yetişkinler için ilk romanı Çikolata Kaplı Hüzünler’i okur severler ile buluşturmuştur. 2013’te de kendi okur kitlesini oluşturmaya başladığı kitabı Piraye yayınlanmıştır.

Canan Tan Kitapları;

Piraye, En son Yürekler Ölür, Aşkın Sanal Halleri, Söylenmemiş Şarkılar, Çikolata Kalpli Hüzünler, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Sokaklardan bir Ali, İz, Issız erkekler Korosu, Hasret, Pembe ile Yusuf, En Son Yürekler Ölür, Sızı, Kelepçe, Başıbozuk Sevdalar, Ah Benim Karım! Ah Benim Kocam!, İster Mor İster Mavi, Eroinle Dans, Beyaz Evin Gizemi, Sevgi Yolu, Sevgi Dolu Bir Yürek, Aliş Okula Başlıyor, Türkiye Benimle Gurur Duyuyor!, Sokakların Prensesi Şima, Fanatik Galatasaraylı, Aliş’e Kardeş Geliyor, Arkadaşım Pasta Panda, Aliş ile Maviş – Hayvanat Bahçesinde, Ah Şu Uzaylılar, Yolum Düştü Amerika’ya, Beşiktaşım Sen Çok Yaşa!, Sol Ayağımın Baş Parmağı, Şiirce.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz