Can Etili

Can Etili hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, albümleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1941 yılında dünyaya gelen Can Etili aslen Adana’lıdır. İlköğretim eğitimini Adana Tepebağ’da tamamlamış ardından Adana Kız Lisesi’nde eğitim görmüştür. O dönemde İsmet İnönü Ortaokulu’na nakil olmuştur. İstanbul’da Bakırköy Lisesi’ni ise sınıf 1. si olarak bitirmiştir. Lise döneminde iken İstanbul Radyosu’na giren Can Etili, Konservatuvar’da da Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. İlerleyen yıllarda konservatuvar’da Türk Halk Müziği Repertavar hocası olarak görev yapmıştır.

Usta sanatçı aynı zamanda, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Basın Yayın ve Radyo İletişim Masteri bulunmakta olan usta ismin asıl mesleği avukat’lıktır. Uzun süre avukatlık yapmış, 1988 senesinde YÖK Doçent Ünvanı vermiştir. 1997 senesinde Doktora, ardından Doçentlik ve 2000 yılında Profesör olmuştur.


Cumhuriyet Tarihi’nin ilk Halk Müziği Profesörü olan isimdir.

Üniversite mezuniyetinin ardından, İstanbul Tıp Fakültesinde santral memuru olarak çalışmaya başlamış, Hukuk eğitimi döneminde İstanbul Radyosu tarafından açılan Halk Müziği Sanatçısı sınavını kazanmıştır.

1970 senesinde Prof. Dr. Atilla Ökten ile evlenen Prof. Dr. Can Etili, 2001 senesinde İTÜ. Türk Musikisi’ne Müdür olmuştur. 6 yıl kadar konservatuvar’ı yeniden yapılandırarak idare etmiş, günümüzde de öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdüğü belirtilmektedir.

Geçmişten günümüze TRT sanatçısı olarak sayısız konser’e çıkmış, TRT büyük derleme ödülü ile birlikte sayısız ödül almıştır.

Aslen Adana’lı olmasına rağmen, Sivas ve Malatya şehirleri onu bağrına basarak hemşeri ilan etmiştir.

Sesi ile büyüleyen usta sanatçı, dinleyiciyi büyülemiştir. En fazla dinlenen şarkısı ise Gafil Gezme isimli eserdir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz