Can Bartu

Can Bartu Türk futbol tarihinin efsane isimlerindendir. Peki kaç yaşında neden öldü? hangi takımlarda forma giydi? Kısaca futbol kariyeri, hayatı ve biyografisi.

1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, kariyerine ilk olarak Fenerbahçe’nin basketbol takımında forma giyerek adım atmıştır. 6 defa Türkiye Basketbol A Milli takım formasını giymiş ardından Fikret Arıcan’ın aracılığı ile yine Fenerbahçe takımında futbol oynamaya başlamıştır. Orta sahanın ortasında görev yapmıştır.

1 Ocak 1961 tarihinde, Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanmış olan final maçında forma giymiş Avrupa Kupalarında final maçı oynayan ilk Türk futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı. Fiorentina forması giydiği dönemde İtalyan taraftarlar tarafından Sinyor Bartu olarak adlandırılmıştır.

Can Bartu futbol kariyeri;

1955 ve 1961 yılları arasında Fenerbahçe takımında forma giymiş toplam 28 kez Milli takım formasını giymiştir. Türkiye A Milli takım forması altında başarılı maçlar çıkarmış ve İtalya’nın Fiorentina takımı tarafından fark edilmiş, 1961 yılında transfer olmuştur. 1962 sezonunda Venezia, 1964 sezonunda ise Lazio takımlarında top koşturmuş, 1967 yılında Türkiye’ye dönmüş ve tekrar Fenerbahçe formasını giymeye başlamıştır. Can Bartu kariyeri boyunca toplam 326 kez Fenerbahçe formasını giymiş ve 162 gol atmıştır.


Tekniği, sahadaki hırsının yanı sıra efendi kimliği ve performansı ile her daim futbol severlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. 1969 yılında Metin Oktay’ın Galatasaray – Fenerbahçe ile oynadığı jübile maçında Bartu Galatasaray formasını, Metin Oktay’da Fenerbahçe formasını kısa süre giymiştir. Bu jübileyi de her iki efsane isim ölümsüzleştirmişlerdir.

Tarihte hem Türk Basketbol Milli takım, hem de Türk Milli futbol takımında forma giyen tek sporcu olarak tarihe geçmiştir. Hatta aynı gün için her iki takımında formasını giymiş, Galatasaray ile oynadıkları basketbol maçında 28 sayı kaydettiği gün, İstanbul Dolmabahçe’de de futbol maçına çıkmış ve 1 gol atmıştır.

Futbol ve basketbol kariyerinin ardından 1970 senesinde sahalara veda etmiştir. Kısa bir süre sonra ise gazetecilik yapmaya başlamış, bir çok basın ve yayın organında futbol yorumculuğu ve köşe yazarlığı yapmıştır.

1961 yılında Oya Sart ile evlenmiş, 1976 yılında bu evliliği son bulmuştur. İkinci evliliğini ise 2003 yılında Güler Özbay ile gerçekleştirmiştir. Efsane isim Can Bartu 11 Nisan 2019 tarihinde 83 yaşında iken İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz