Burhan Akbudak

1995 doğumlu Milli güreşçilerimizden Burhan Akbudak, baba tarafından aslen Kahramanmaraş İli, Göksun İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. 4 kardeştir, burcu ise İkizler’dir.

İlköğretim eğitimine doğup büyüdüğü şehirde yer alan Fatil İlkokulunda başlamış, aynı yıl babasını yaşamını yitirmiştir.

Göksun’da güreş hayatına adım atan Burhan Akbudak, 2006 senesinde Kayseri Güreş Eğitim merkezini kazanmıştır. Ardından Kayseri Osman Hilmi Kalpaklıoğlu Ortaokulu ve Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde eğitim görmüştür.

Geçmişten günümüze minik ve yıldızlar dahil olmak üzere toplam 5 kez Türkiye şampiyonluğunu kazandı. Ayrıca U21 Türkiye Şampiyonluğunun sahibi olmuş 2011 senesinde yıldızlar Avrupa Şampiyonasında güreşmiştir.

2014’te Avrupa Milletler Kupası ikinciliği, aynı sene gençler dünya şampiyonasında yer almış, bir sene sonra gençler dünya şampiyonasında dünya ikincisi olmuştur.

2016 Mart’ta U23 Ümitler Güreş Şampiyonası bünyesinde 80 kg’da Avrupa İkincisi olmuş, Uluslararası turnuvalarda birincilikler elde etmiştir.

Bulgaristan Avrupa şampiyonasında ikinci olan Burhan Akbudak, 2018 yılında ise İstanbul Bağcılar Spor Salonu’nda düzenlenen U-23 Avrupa Güreş Şampiyonasında Avrupa 3.sü olmuştur.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz