Burcu Karadağ

0

Burcu Karadağ hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Başarılı sanatçı, neyzen hakkında kimdir? kaç yaşında? eğitimi ve kariyeri gibi sorulara cevaplar. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Burcu Karadağ Kimdir?

1979 yılıdna dünyaya gelen başarılı sanatçı aslen İstanbul doğumludur. İlkokul eğitiminin ardından İTÜ Türk Müziği Devlet Konsevartuvarı Çalgı Eğitimi bölümü’nde eğitimini sürdürmüştür. Salih Bilgin ve Niyazi Sayın’dan Ney, Erol Sayan ve Doğan Dikmen’den Türk Musikisi Solfej ve Ali Eral’dan Batı Musikisi dersleri almıştır.

1996 senesinde, Çalgı Eğitim Yüksek Bölümüne giren Burcu Karadağ 2000 senesinden mezun olmuştur. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yapmıştır. Eğitim hayatı dahil sonrasında da yurt içinde ve yurtdışında çeşitli topluluklar, orkestralar ve musıki dernekleri ile birlikte konserler vermiştir.

Ney ile cazı birleştiren başarılı sanatçı, 1998’de Türk Kültürüne Hizmet vakfı’na bağlı Caferağa Medresesinde ney dersleri vermeye başlamış ve 2012 senesinde kadar uzun seneler bir çok öğrenci yetiştirmiştir. 1999’da Ney Sanatçısı olarak TRT İstanbul Radyosu’na girmiş ve birçok radyo ve televizyon programında görev almıştır.

2001’de, TRT arşivinde yer alan, Vahit Anadolu’nun yönetmenliğini üstlenmiş ve Klasik Türk Musıkisi repertuvarının en seçkin eserlerinden oluşan solo bir albüm yapmıştır. Burcu Karadağ 2004’de T.C Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda ney öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Sertab Erener, Fazıl Say, Tuluğ Tırpan, Trilok Gurtu, Martin Grubinger, Rudiger Oppermann, Angelika Akbar, İhsan Özgen, Önder Foçan ve Okay Temiz gibi birçok önemli isimle çalışmalar yapmıştır. Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’nda görev allmış, 2012’de Fazıl Say’ın bestelediği Hezarfen Ney konçertosunun dünya prömiyerini Almanyanın Mannheim kentinde gerçekleştirilen konserde solistliğini üstlenmiştir.

2012 yılında Hindistanın Yeni Delhi şehrinde düzenlenen uluslararası flüt festivalinde ülkemizi temsilen konser vermiştir. 2013’de NEYZEN isimli albümü yayınlanmıştır. Yine aynı sene ney eğitimi ile ilgili yazmış olduğu ‘Meşkte Ney Eğitimi’ isimli kitabı yayınlanmıştır. Burcu Karadağ günümüzde Haliç Üniversitesi’nde Ney öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca çeşitli müzik topluluklarında ve birçok sanatçı ile birlikte çalışmalara devam etmekte ve kendi grubu olan Karadağ Ensemble ile konserlerini sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir :   Ünal Yüksel

Resmi instagram hesabını @burcukaradag olarak kullanmaktadır. Ayrıca youtube kanalında paylaşımlarını sürdürmektedir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz