Bülent Tekin

Bülent Tekin hakkında merak edilen soruların cevapları. Kitapları, eserleri, eğitimi, kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Bülent Tekin Kimdir?

Bülent Tekin şair ve yazar. 15 Şubat 1954 doğumlu. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ (Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite dönemlerinde Duygu isimli bir senaryo çalışmasında bulunan Tekin’in bu eseri bir sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir.

70’li senelerde o dönemin şartlarına göre yazılmış olan Oğul(roman), Para(roman), Toplu(msal) Şiirler(şiir), Şili Sosyalizmi (araştırma-inceleme) isimli kitap çalışmaları polis tarafından toplatılmış bu nedenle eserlerin basılma imkanı olmamıştır.

Usta Şair, Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (Fahri üyelik) ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Bir dönem Gırgır Dergisi’nde de yazmıştır. Ayrıca Dijle Tv’de yayınlanmış olan Bülent Tekin ile Tarafsız Bakış isimli programı sunmuştur.

Bülent Tekin Nereli?

Bülent Tekin aslen Mardin’in Derik ilçesinde doğmuştur. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Evli ve bu evliliğinden 2 çocuğu vardır.
bulent tekin1

Çocukluğu

Abdülaziz Tekin’in (Azîzê Pîrê) oğlu olarak Derik’te dünyaya gelmiş, İlkokula Derik’te başlamış ancak, babası daha iyi bir eğitim görmesi için onu Mardin’e göndermiştir. İlkokul öncesi ilçede olmalarına karşın babasının mesleğinden dolayı, arada sırada görüşen aileler vasıtası ile Murathan Mungan ile çocukluk arkadaşı olmuştur. Ortaokulun iki yılını Ankara’da, son yılını Çermik’te okuyan Tekin, Lise eğitimini ise Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamlamıştır.

Edebi Hayatı

Yazmaya başlamasının nedenlerini çocukluğunda dinlediği hikâyelere bağlamaktadır. İlkokuldayken (Mardin Ebul’ula İlkokulu) Valiliğin organize ettiği kompozisyon yarışmasında birinci seçilerek lise döneminde şiire yönelmiş, üniversitede devrimci şiirler ve iki roman yazmıştır.

Siyaset Hayatı:

70’li yıllarda İstanbul Yüksek Öğrenim Kültür Derneği’nde (İYÖKD) görev almıştır. İYÖKD’ün Dev Genç siyaseti içinde Kürt sorumlusudur. Çeşitli zorluklardan dolayı Kimya ile birlikte devam ettiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olamayan Tekin, 70’li yılların ortalarında Kürdistan Devriminin Sesi (KDS) hareketinde rol almıştır.

Bülent Tekin Eserleri;

Kızıldan Sarıya (şiir)
Tarih Tarih Olsun (şiir)
Sevdanla Yaşayacaksan (şiir)
Kral Situ’nun Hikâyesi (roman)
Barışla Güzeldir Sevdam (şiir)
Feyyo’nun Felsefesi (roman)
Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek (şiir)
Bir Türkiye Çıkmazı (deneme)
Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir (tarihi roman)
Köpekleşmenin Şerefi (mizah)
Vatan Millet Diyarbakır (mizah)
Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar (araştırma)
Ana Tanrıçadan Modern Köleye (deneme)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz